"Enter"a basıp içeriğe geçin

vCenter Server Pluginlerini Yönetme

Last updated on 28 Ocak 2021

Önceden eklenmiş, devre dışı bırakılmış, eski sürümde kurulumu yapılmış ve vcenter upgrade sonrası desteklenmeyen eklentileri kaldırılması gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Bu eklentilerin nasıl kaldırıldığını, devre dışı bırakılabileceğini ele alalım.

vCenter 6.0 sürümünü kullanırken vCenter üzerine tanımlı NetApp eklentisi kullanmaktaydım. Sırasıyla 6.7 ve 7.0 sürümlerine zaman içerisinde upgrade işlemi gerçekleştirdim ancak ilgili eklenti ile ilgili Recent Task ekranında sürekli eklenti hakkında hata bilgisi düşmekteydi haliyle bu uyarıyı sürekli görmek keyif kaçırmaktaydı. İlgili eklentinin devre dışı bırakılması ve kaldırılması için hangı adımları uyguladığımı paylaşacağım.

HTML5 arayüzünden sırasıyla Menu > Administration > Solutions > Client Plug-Ins seçeneklerine giriş yapalım.

vCenter üzerine tanımlı eklentiler bu sayfa üzerinde bizlere sunulmakta. Devre dışı bırakmak istediğimiz eklentiyi seçip üst kısımda bulunan disable seçeneğine tıklayarak eklentiyi devre dışı bırakabiliriz.

vCenter HTML5 eklenti arayüzü

Ancak yukarıda bahsettiğim üzere 6.0 üzerine kurulu olan eklenti 6.7 ve 7 sürümleri üzerine upgrade ettiğimde eklentinin indirilemediği üzerine hata vermekteydi. İlgili eklenti indirilemediği için artık buradan eklentiyi disable edemiyoruz bunun için ilgili kelentinin silinmesi için gerekli olan işlemleri ele alalım.

vCenter üzerinden Eklentilerin Silinmesi

https://<vcenter server address>/mob adresine erişim yaparak ilgili eklentilerimizi silmemiz için işlemlerimizi işleyelim.

Açılan sayfa üzeridnen Service Content satırından content seçeneğine tıklayalım.

vCenter MOB menüsü

Tüm kayıtlı eklentilerimizi görüntülemek için ExtensionManager seçeneğine giriş yapalım.

Mob Extension manager

Açılan sayfada kaldırmak istediğimiz eklentiyi belirlememiz gerekiyor, bazı eklenti isimleri farklı olarak yazabilmekte bunun için ilgili eklentiye tıklayıp açıklama kısmında ilgili eklentinin görevini, ne işlem yaptığını gözlemleyebiliriz.

MOB vCenter extensions menu

İlgili eklentiyi belirledikten sonra ExtensionManager sayfasına girdiğimizde eklenti bilgilerinin yazıldığı ekranın alt kısmında Methods başlığı bulunmakta. Methods başlığı altında UnregisterExtension seçeneğine tıklayalım.

Unregister vCenter Extensions Menüsü

Açılan sayfada silmek istediğimiz eklentinin ilgili attribute değerini alıp yapıştırarak, Invoke Method butonuna tıklayarak işlemimizi gerçekleştiriyoruz. İlgili eklentinin kaldırıldığını işlem sonrası ExtensionManager ve vCenter eklentiler sayfasından teyit edebiliriz.

Unregister extension

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir