"Enter"a basıp içeriğe geçin

OpenManage Enterprise Kurulumu ve Yapılandırılması

Last updated on 28 Ocak 2021

Ne olduda ihtiyacım oldu, oradan başlayayım. Normal şartlarda dell marka bir sunucumun firmware update işlemini internet olan lokasyonda idrac üzerinden Update and Rollback menüsünü kullanarak rahat bir şekilde gerçekleştiriyordum ancak farkettimki buradan ilgili update işlemlerini yaptığımda sunucum üzerinde update sonrası dahi kullanılan bazı firmwarelerin eski sürüm olduğunu farkettim. Evet bir güncelleme işlemi yapıldı ancak en güncel durumda değildi. Biraz araştırdıktan sonra burada yapılan işlemlerde ilgili repoların aslında biraz daha geç güncellendiğini öğrendim. Donanımımızın firmware güncelleme işlemi yapılıyor ancak vender daha güncel bir firmware yayımlamasına rağmen ilgili repo tam anlamıyla güncellenmediği en güncel firmware kullanamamaktaydım.

Anladığım kadarıyla OpenManager Enterprise uygulaması daha güncel firmware sunmakta ve yanı sıra farkettiğim sunucu üzerinde sonradan eklenmiş HBA modüllerinin dahi piyasada yayımlanmış en güncel sürümlerini dahi update edebildiği. iDrac arayüzünden yaptığım güncellemelerde HBA kartlarımım firmwarelerinin güncellendiğine şahit olmamıştım. Ek olarak OpenManager Enterprise uygulaması DellEMC müşterilerine tüm ürünlerinin tek bir ekran üzerinden yönetilmesini, sunucu üzerinden oluşan bir sorunun takibi, güncelleme işlemlerinin yapılabilmesi, raporlama işlemlerinin yapılmasını sağlayabilmekte.

Uygulamamızı indirebilmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabiliriz,

https://www.dell.com/support/kbdoc/tr-tr/000175879/support-for-openmanage-enterprise

Sanallaştırma ortamımıza uygun olan dosyamızı indirelim. vSphere, Hyper-V ve KVM seçenekleri altında ilgili dosya indirilebilir.

Ortamımda VMware kullandığım için .ovf formatını indiriyor olacağım. İndirmiş olduğumuz zip dosyasını bir dizine çıkartalım ve vCenter arayüzümüzü açalım.

vCenter üzerinden Deploy OVF Template seçeğini seçelim ve indirdiğimiz dosyalarımızı vCenter ortamımıza ekleyelim. Standard şekilde normal VM kurulumumuzu devam ettirelim.

tüm dosyalarımızı seçerek ilerleyelim

Özet bilgimizi gördükten sonra onaylayalım

Finish butonuna basarak ovf dosyamızı deploy işlemini gerçekleştirdik. vCenter üzerinden ilgili makinemizi start edelim.

OpenManage sözleşmemizi kabul edelim.

Bizleri direk admin parolası oluşturma sayfası karşılayacak. Bir parola belirleyip apply butonu ile ilerleyelim.

Set Networking Parameters menüsünden ip adreslerimizi tanımlayalım.

İşlemlerimizi gerçekleştirdikten sonra Apply diyerek artık web arayüzümüz üzerinden erişimimizi başlatalım.

Kullanıcı bilgilerimiz ile login işlemini gerçekleştirelim.

Initial Settings seçeğini seçerek zaman yapılandırmamızı yapalım ortamımızda bir proxy var ise proxy konfigurasyonlarımızı gerçekleştirelim. Use NTP diyerek ortamımızda kullandığımız bir NTP de kullanılabilir.

Finish diyerek işlemimizi tamamlayalım ve Step 2 ile makinelerimizi discover etme işlemimizi başlatalım.

Discover Jop Name için bir isim belirleyelim ve Device Type seçeneğinden ihtiyacımız olan seçeneği seçelim. Ben Server i seçip bağlantı için Dell iDrac seçeneğini belirteceğim.

IP blogumuzu belirtip, idrac kullanıcı bilgilerimizi girerek Finish butonuna basalım ve discover işlemini başlatalım.

Tarama işlemi tamamlandığında yukarıdaki fotoğraftaki gibi Status alanı Completed yazacaktır ve sağ alanda Discover işlemi ile ilgili özet bilgileri görebilirsiniz. Discover edilen cihazlarımız aşağıdaki şekilde Devices sekmesi altında listelenecektir.

Home sekmesinde donanımlarımızın sağlık durumu, alarm durumu gibi bilgileri bizleri karşılıyor olacak.

Ek olarak idraclerimize bağlanıp Overview -> Server -> Alerts alanından Alert destionationlaa OpenManage Enterprise ürünümüzü tanımlamamız SNMP üzerinden alarmların OpenManage Enterprise a da iletilmesini sağlayacaktır.

Aşağıdaki ekranda görüldüğü üzere iki adet test alarmı idrac üzerinden gönderdiğimde bilgileri OpenManage Enterprise üzerine düştü.

Bir sonraki yazımızda sistemlerimizden bir tanesinin firmware update işlemini gerçekleştireceğiz,

Görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir