Shutdown Event Tracker

Sorunun neden kaynaklandığını bilmediğim ancak her rdp yaptığımda, kimi sunucularım kendiliğinden kapanmış gibi, oturum açılış sonrası shutdown event tracker beni karşılıyordu.

İnternet üzerinden biraz araştırdığımda kimi updatelerden ya da gerçekten kontrolsüz şekilde bir şekilde makinenin kapanması ve sonrasında regedit değerlerinde kalıntılar bıraktığından her seferinde bu şekilde uyarı aldığıma dair bilgiler yazdığını gördüm. Updatelerden kaynaklandığını düşünmüyorum çünkü aynı version birden fazla sunucum var ve aynı güncelleştirmeleri onlarda almasına rağmen bu şekilde bir uyarı almadım ancak makinenin kontrolsüz kapanmış olacağından eminim.

İlgili problemi giderebilmek için aşağıdaki ekran görüntüsünde de seçmiş olduğum değerleri regedit üzerinden bulup sildikten sonra sorunum giderilmiş oldu. Makineyi yeniden başlatmaya gerek yok, uzak masaüstü bağlantısını kapatıp tekrardan bağlandığınızda artık Event Trackerin açılmadığını görebilirsiniz.

\HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Reliability

İlgili Shutdown Event Trackeri group policy aracılığıyla da kapatabiliyoruz ancak policy ile kapattığımızda herhangi bir kontrolsüz kapanma ve benzeri işlemlerde bu uyarıyı almamızı tamamen engelleyeceği için bu yöntemi kullanmadım anlık sorunu yaşayan makenenin tespit edilmesi ve sonrasında yine benzeri bir sorun olduğunda ilgili uyarıya ihtiyaç duyacağım için makalemizde belirttiğimiz yöntemi kullandım.

Çözüm için kullandığım kaynak;

https://serverfault.com/questions/980387/shutdown-event-tracker-showing-on-every-login-on-server-2019

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top