"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kaspersky Secure Mail Gateway Domain Tanımlama

Merhaba,

Bu yazımızda ortamımızda kullanmış olduğumuz Kaspersky Secure Mail Gateway üzerine yeni alınmış ya da önceden alınım tanımlaması yapılmamış domain tanımlaması nasıl yapıldığını inceliyor olacağız.

Domainin alındığı sistem üzerinden NS kayıtları kendi DNS’imiz üzerine alınır. Dış DNS’imiz üzerinde ilgili domain için Zone oluturulur ve ilgili zone içerisine Kaspersky Secure Mail Gateway dış ip adresimix MX kaydı olarak tanımlanır. Bu aşamaya kadar ne yaptık.

  • Temin edilen domainin alındığı sayfa üzerinden namer server bilgilerini kendi Dış DNS’imize çevirdik.
  • Dış DNS sunucumuz üzerinde ilgili domain için Zone tanımladık.
  • Tanımlanan zone içerisine Mail Gateway sunucumuzun dış ip adresini MX kaydı olarak tanımladık.

Bu adımlar sonucunda alınan domaine ait mail adresine gönderilen tüm mailler belirtmiş olduğumuz ip adresine gönderilecek. Peki Mail gateway ilgili domaini tanımadığı için ne işlem yapacağını bilmiyor.

Bundan sonraki adımda,

Mail Gateway arayüzüne giriş yapılır. Sol menüde bulunaun Domains menüsüne girilip, ort aalanda çıkan Add butonuna tıklanır.

Açılan ekran üzerinde Record Type Domain olarak seçilir, domain/email address alanına kayıtları yapılmış olan domain bilgisi girilir. (babur.com) alt kısmında bulunan local domain alanı aktif edilir. Email routing aktifleştirilerek protokol SMTP olarak belirlenir (Ortamınızda kullandığınız yöntem seçilir.) Destination address alanına mail hizmeti verdiğiniz sunucu bilgileri ve port bilgisi girilir. Benim ortamımımda mail.babur.com 25 portu olarak tanımlı, bu şekilde yapılandırıldı. TLS encrytion mode aktif edilir.

Belirtilen adımlar tamamlandıktan sonra OK butonu ile işlemler kayıt edilir.

İşlemimiz bu kadar, peki bu süreçten sonra bu alan adına ait mail hesabı nasıl açılır diye düşünüyor olabilirsiniz. Eğer ortamınızda Exchange server var ise Accepted domainaltında ilgili domain kayıt edilip Authoritative olarak kayıt işlemi gerçekleştirilir.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir