"Enter"a basıp içeriğe geçin

VMware – Deploy Error : A required disk image was missing.

Last updated on 14 Mayıs 2020

Selamlar,

Bu yazımızda VMware (ESXi 6.7) ortamımıza Cisco Wireless Controller .OVA dosyası deploy ederken alınan hata üzerine konuşuyor olacağız.

Aslında her zaman esxi 6.0 üzerinde bu işlemleri başarılı olarak gerçekleştirirken yeni bir lokasyon için esxi 6.7 versiyonu kullandık. vWLC ova import esnasında aşağıdaki şekilde hata ile karşılaştık.

Bu ekranda Finish butonu ile ilerledikten sonra sanal makine oluşturulmakta ancak VMDK dosyası datastore üzerinde bulunmuyor. Bu yüzden boot işlemi gerçekleşmemektedir.

Peki bu işlemi nasıl aşacağız. Eski versiyon esxi sürümü kurarak mı? Tabii bu da bir çözüm ancak güncel sürüm ile devam etmek her zaman iyidir. VMware OVF Tool for Windows uygulamasını kullanarak ova/ovf dosya türlerini komut satırı üzerinden sanallaştırma ortamımıza ekliyor olacağız. Buradan ilgili uygulamaya erişebilirsiniz.

Kurulum sonrasında komut satırını açıp, kurulumun yapıldığı dizine girelim. Aşağıdaki komutu kullanarak işlemimizi gerçekleştirmeye başlayabiliriz.

“datastore1” – sanallaştırma ortamımızda deploy işleminin hangi disk ünitesinin içerisine gerçekleştireceğimizi

D:AIR-CTVM-K9-8-0-152-0.ova – ova dosyamızın nerede bulunduğunu belirtelim.

vi://172.27.35.18 – sanallaştırma ortamımızın ip adresini girelim.

ovftool.exe –acceptAllEulas -ds=”datastore1″ –net:”VM Network”=”VM Network” D:AIR-CTVM-K9-8-0-152-0.ova vi://172.27.35.18

Komutu uyguladıktan sonra sanallaştırma ortamımıza ait erişim bilgilerinin girilmesi sistem tarafından istenecek. Başarılı şekilde gerçekleştikten sonra transfer işlemi gerçekleşmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra VMDK ismi ile sanallaştırma ortamında sanal makine oluşacaktır.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir