"Enter"a basıp içeriğe geçin

Linux Sunucularda Şifresiz Güvenli SSH Erişimi

Last updated on 14 Mayıs 2020

Selamlar,

Bu yazımızda SSH üzerinden parola kullanmadan diğer sunuculara nasıl erişebilecğeimizi göreceğiz. SSH anahtarları bizlere şifre girmeden sunucuya erişmimizi sağladığı gibi sunucularda daha güvenilir bir erişim imkanı vermektedir. Oluşturulan public anahtarı farklı bir sunucuya kopyalayarak lokalde bulunan private anahtar olduğu sürece ilgili sistemlere erişim sağlanabilmektedir. Ek olarak private anahtara parola (Passphare) tanımlayarak güvenlik artırılmış olunur.

ssh-keygen uygulaması kullanılarak anahtar oluşturuyoruz.

ssh-keygen

mevcut bulunan anahtarın üzerine yaz diyerek ilerliyorum. Passpharese eklenecekse bu esnada belirlenir. Belirtmeyeceksek enter ile ilerliyoruz. root ./ssh dizini içerisine keylerimiz oluşturuldu. İki ayrı dosya sistemimizde oluşmuştur. bir tanesi public diğeri private olmak üzere.

İlgili dosyanın diğer sunucu sistemi üzerine tanımlanması için aşağıdaki komut girilir ve hedef sunucunun erişim bilgileri ile işlemler gerçekleşir.

ssh-copy-id “hedef sunucu ip”

İşlem sonunda ssh “hedef ip” komutu ile şifresiz erişimimizin gerçekleştiğini yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu üzere görebilmekteyiz.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir