"Enter"a basıp içeriğe geçin

G Suite Retention Policy Oluşturma

Last updated on 14 Mayıs 2020

Selamlar,

Bu yazımızda Google G Suite üzerinde Retention Policy oluşturma işlemini ele alıyor olacağız.

Retention Policy, kısaca belirtmek gerekirse veri saklama politikası anlamına gelebilir. Sildiğiniz bir veri şu kadar süre saklansın vb.

Ya da aynı mantıkla 1 gün tut sonra tüm verileri sil gibi işlemlerimizi yapabiliriz.

Google Vault işlemlerini gerçekleştirebilmek için https://ediscovery.google.com/discovery/ sayfasına giriş yapılır.

Açılan sayfa üzerinden Retention ve ardından Create Rule seçeneğine tıklanır,

Açılan sayfa üzerinden hangi uygulamaya retention policy uygulanacağı belirtilir.

Açılan sayfa üzerinden Organization Unit bazlı bu işlemi gerçekleştirecegiz. İsterseniz ana root OU üzerinden işlemi yaparak tüm yapınıza uygulayabilirsiniz ya da sadece bu işlemi uygulayacağınız bir OU belirtebilirsiniz.

Ben test6 isimli OU’ya bu işlemi uygulayacağım.

Duration sekmesi altında Indefinitely seçilirse bu OU içerisinde bulunan kullanıcıların tüm maillerinin tutulacağını (süresiz olarak) anlamına gelmekte. Alt kısımda bulunan süre belirtilen alan seçilirse, oraya gün bilgisi girilir. 14 gün yazarak gün belirtiyorum. Alt kısımda iki farklı seçenek belirir.

Belirtilen süre geçince ne işlem yapacağım.

İlk seçenekte sadece kullanıcının sildiği mailleri sil. İkinci seçenek ise OU altında bulunan kullanıcıların tüm maillerin silinmesi anlamına gelir. İki seçenek çok farklıdır.

İlk seçenekte kullanıcı mailini sildiğinde, Vault üzerinde 14 gün daha mail tutulur. 15inci gün vault üzerinden de silinir.

İkinci seçenekte ise Mail kutusu içerisinde bulunan tüm mailler 14 gün sonra mailbox üzerinden silinir, ayrıca vault üzerinden de 14 gün sonra silineceği anlamına gelir.

Genel bilgi olarak bizim retention policy uyguladığımız gün sayısına ek olarak google 30 gün daha tutmaktadır. Yani sizin belirlediğiniz tarih + 30 gün sonra vault üzerinden veriler silinmektedir.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir