Exchange Server Mail Yönlendirme

Selamlar,

Bu yazımızda Exchange Server üzerinden mail yönlendirme işleminin nasıl yapılacağını ele alıyor olacağız.

ECP ekranı üzerinden Recipients , Mailbox sekmesine giriş yapalım. Kime gönderilen mailleri yönlendireceksek kişiyi arama çubugundan aratalıp, seçelim. Üst kısımda bulunan kalem yani düzenle seçeneğine giriş yapalım.

Kullanıcıya özel mailbox özelliklerini açıp, sol kısımda bulunan Mailbox features seçeneğine tıklayalım. Orta kısımda çıkan seçeneklerden Mail Flow sekmesinin altında bulunan view details alanına tıklayalım.

Enable Forwarding seçeneği tıklanır. İsteğe bağlı olarak “Deliver message to both forwarding address and mailbox” seçeneği işaretlenir. Bu kutucuk seçilmez ise mail sadece yönlendirilek kullanıcıya gidecektir. Eğer bu seçeneği seçersek mail hem kişinin mail kutusuna hem de yönlendirilen kişinin mail kutusuna gönderilecektir.

Browse seçeneğinden gönderilecek kişi bilgileri seçilir ve OK tuşu ile işlem devreye alınır.

Bu işlemleri kurum içi kullanıcı ve mail gruplarına yönlendirme işlemi gerçekleştirilebilir.

Kurum dışı yani organizasyonunuzda mail adresi bulunmayan kişilere mail yönlendirmeler nasıl yapılır? Recipients sekmesi altıdna bulunan Contacts sekmesi altında kurum dışı kişi için kontak hesap açılır. Burada email alanına kurum dışı kişinin mail bilgisi yazılır. Kontak eklenen kişiye exchange üzerinde tanımlama yapılması mümkündür. Mail grubuna ekleme, yönlendirme işlemlerini yapma işlemlerinde Exchange sorgularına yanıt alabilirsiniz.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

4 thoughts on “Exchange Server Mail Yönlendirme”

  1. Merhaba,
    Çok değerli bilgiler paylaşılmış emeklerinize sağlık.
    Bir sorum olacak mail yönlendirmede birden fazla kişiye yönlendirme ile ilgili bir makale göremedim bir mail kutusuna düşen maili birden fazla kişiye yönlendirebiliyormuyuz onu merak ettim. Yardımcı olursanız sevinirim.

    1. Merhaba,

      Mail flow kısmında kural oluşturarak ilgili işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Şuna gelen maili şunlara gönder gibi adımlar mevcut. Bu alanda sadece tek kişiye mail forward işlemi yapılmakta.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top