"Enter"a basıp içeriğe geçin

G Suite Mail Yönlendirme

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhaba,

Bu yazımızda kurumsal ortamımızda mail yönlendirme işlemini nasıl gerçekleştireceğimizi ele alıyor olacağız. G Mail’in kendi ayarlar kısmında mail yönlendirme seçeneği mevcut aktif kullanıcının maillerini eğer G Suite yapınız içerisinde aktif ise kullanıcı istediği herhangi bir mail adresine mailleri yönlendirebilmekte. Benim kullanmış olduğum ortamda güvenlik açısından ilgili ayarları son kullanıcıya kapalı tutmaktayız.

Peki işten ayrılan, mevcut çalışan personelin mailleri nasıl yönlendirilebilir. Buna bakalım,

Öncelikle admin paneli üzerinden sırasıyla Apps -> G Suite -> Settings for Gmail -> Advanced Settings sekmesine girelim.

Açılan panel üzerinde mevcut ortamımızda boş template olarak bulunan ya da aktif kullandığınız “Recipient address map” seçeneğinden Add Another komutu ile bir tane daha oluşturalım.

Açılan ekrandan “Recipient address map” alanına bir isim tanımlayalım. Suspend edilen kullanıcıların maillerinin forward tanımlamalarını buradan gerçekleştireceğim için ona uygun şekilde isim tanımlaması yapıyorum.

Hangi tür mesajların bu işlemden etkileneceğini belirtelim. Gelen tüm mailleri diye belirtiyorum ve üçüncü alan içerisinde xxx@asd.com adresine gelen mailleri yyy@asd.com adresine yönlendirilmesi için adres,hedefmail formatında yazarak add butonuna tıklayarak işlemi gerçekleştiriyoruz. Add Settings butonu ile işlemlerimizi kayıt edebiliriz. Eklenecek her yeni adres için bu alan içerisinde üçüncü satır aracılığıyla yeni adres tanımlamalarını gerçekleştirebiliriz.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

2 Yorum

 1. mehmet
  mehmet 14 Eylül 2020

  G suit ile ilgili yazılarınız takip ediyorum. Çok teşekkürler. Gerçekten çok bilgilendirici yazılar olmuş. Bir sorum olacak: G Suit içerisinde aynı alan adına sahip kullanıcılar birbirlerine mail gönderemiyorlar. Bunun sebebi ne olabilir?
  Örnek: ali@company.com ayşe@company.com adresine mail gönderemiyor.ama dış adrese mail gönderebiliyor. dışardan gelen mailleri alamıyor.

  • onurbabur
   onurbabur 16 Eylül 2020

   Merhabalar,
   Rica ederim, faydalı olması beni mutlu etti. Aslında en basit şekilde çalışması gereken senaryodan bahsediyorsunuz, dışardan mail alamamanız MX kayıtlarınızdan ya da oluşturmuş olduğunuz bir kuraldan kaynaklı olabilir bunuda öğrenebilmek için Admin panel üzerinden Reports-> Email Log Search menüsünden mail atan ve alıcı bilgilerini girerek mailin neler ile karşılaştığını, herhangi bir kural vb. işlemden dolayı engellenip engellenmediği kontrol edebilirsiniz. Kontrollerinizi sağladıktan sonra çıktıyı paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir