Exchange Server Send Connector Yapılandırması

Merhaba,

Bu yazımızda “Send Connector” yapılandırılmasını ele alacağız. Send Connector, Exchange Server mimarimizde dışarıya mail gönderilmesi için kullanılmaktadır. Send Connector, Transport servislerin ileti gönderdiği alanlardır. Exchange Server dahili posta akışı için gereken Send Connector otomatik oluşturur ama dışarıya gönderilecek olan postalar için gereken Send Connector yapılandırmasını oluşturmaz.

Send Connector oluşturma işlemini iki farklı yol ile ele alacağız. Birincisi Powershell üzerinden diğeri görsel arayüz üzerinden connektorun nasıl oluşturulduğunu göreceğiz.

Powershell üzerinden Connector oluşturmak için “Exchange Management Shell” üzerinden aşağıda belirttiğim komut aracılığıyla Send Connector isminde Connector oluşturuyoruz.

New-SendConnector –Name “Send Connector” -Usage Internet –AddressSpaces “SMTP:*;1” –DNSRoutingEnabled $true –UseExternalDNSServersEnabled $false -ConnectionInactivityTimeOut 00:10:00 -MaxMessageSize “35 MB” -ProtocolLoggingLevel Verbose

Komutu incelediğimizde connectorümüzün adı “Send Connector”, interneti kullanarak, en fazla 35 MB boyutunda e posta göndermesine izin verilecek şekilde yapılandırılmış olup, doğrudan TCP/IP protokolü yapılandırılmasında tanımlı olan DNS sunucusuna MX sorguları yaparak e-posta teslimini gerçekleştirmektedir. Loglama aktif durumdadır.

Exchange Sunucumuzda grafik arayüzünü kullanarak konnektör oluşturmak için; ECP ekranından Mail Flow, Send Connectors sekmesinden “+” butonuna basarak işlemi başlatıyoruz. New Send Connector ekranında Name kısmına konnekorümüz için bir isim belirliyoruz. Type bölümünde bulunan seçeneklerden interneti seçiyoruz. Burada çıkan seçenekleri kontrol ettiğimizde;

-Custom : Exchange Sunucusu olmayan sistemlere bağlanmak için özelleştirilmiş bir Send Connector oluşturmak için kullanılır.

-Internal : Kuruluşta, diğer bir taşıma sunucusuna posta gödnermek için send connector oluşturur ve varsayılan izinleri kullanarak bağlayıcının Exchange Server sunucuları tarafından kulanabilmesini sağlar. Bağlayıcı akıllı sistemler kullanarak posta yönlendirmek için yapılandırılır.

-Internet : İnternet üzerinden, harici kullanıcılara posta göndermek için bir Send Connector oluşturur. Posta göndermek için DNS kayıtlarını kullanacak şekilde yapılandırılır.

-Partner : İş ortağı etki alanlarına posta göndermek için bir Send Connector oluşturur.

Oluşturulacak Send Connector için “Connector” ismini tanımlayıp, Internet seçeneğini seçerek devam ediyorum.

Network Settings sayfasında MX kaydını mevcut DNS sunucumuz üzerinden mi kullanacağız yoksa dışarıdan alınmış başka bir host üzerine yönlendirme mi yapacağımız üzerine yapılandırma yapmamız istenmekte. Ben mevcut DNS’imin MX kaydını kullanarak alıcılara ulaşacağını belirterek, MX Record Associated with Recipient Domain seçeneğini seçerek ilerliyorum.

Address Space ekranında Exchange sunucumuz üzerinden gönderilecek domainlerin adını yapılandırmamız gerkemektedir. + butonuna basarak bu ekranda tanımlama işlemini gerçekleştirebiliriz. Add Domain ekranında; FQDN bölümüne mail gönderilecek domainleri bilmediğimiz ve tek tek girmenin bir çile olduğunu düşünerek * ekliyoruz. Cost kısmında gelen default 1 değerinde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz. Save diyerek yapmış olduğumuz ayarları kayıt altına alıyoruz.

Source Server ekranında mevcut yapımızda mail gönderilecek olan Client Access Server sunucumuzu seçmemiz gerekmektedir. + butonu aracılığıyla ilgili CAS sunucularımızı ekliyoruz.

İlgili sunucularımız eklendikten sonra Finish butonu aracılığıyla ilgili işlemimizi tamamlayabiliriz.

Web arayüz üzerinden kontrol ettiğimizde ilgili konnectorümüzün oluştuğunu görüyoruz.

Connectorümüze şöyle bir baktığımızda aşağıdaki gibi çıktılar oluşturmaktadır.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top