Exchange Server 2019, Database Kopyası Çoğaltma

DAG kurulumunu gerçekleştikten sonra mailbox sunucumuz üzerinde oluşturulmuş databaseleri, database kopyası oluşturulması için konfigurasyon düzenleriz, bu işlem ile kopyası oluşturulan database diğer sunucu üzerine de kopyalanır. İşlemi gerçekleştirmek için sırasıyla ECP üzerinden Servers -> databases dizinine giriş yapılır.

Alt kısımda istediğimiz database i seçip, üst kısımdan … ‘ ya tıklayarak Add database copy butonuna tıklayalım,

Browse butonuna tıklayarak, seçili olan veritabanımızı hangi hedef mailbox server üzerine aktaracağımızı seçelim.

Kaydet diyerek kapatalım.

Veritabanı boyutununa göre işlem zaman alacaktır. Sabırla bekledikten sonra işlem tamamlandığında close diyerek ekranımızı kapatalım.

Araç çubuğu üzerinden sayfayı yenile diyerek Servers with Copies alanında ilgili database in bir kopyasının hangi sunucular üzerinde tutulduğunu görebiliriz. Kopyasını gönderdiğimiz veri tabanının da burada yer aldığını görebiliriz.

Aynı işlemleri Exchange Management Shell üzerinden nasıl gerçekleştiririz ele alalım.

Belirtilen DAG grubu içerisinde Şu servera kopyası gönderilmemiş veritabanlarını listeleyelim.

Get-MailboxDatabase | Where {$_.MasterServerOrAvailabilityGroup -eq "BBR-DAG" -and $_.Servers -notcontains "EXC02"}

Listelenen BBR-DB03 veritabanını, EXC02 sunucusunu üzerine bir kopyasını göndermek için aşağıdaki komutumuzu kullanalım, Bu scriptte ise yine aynı şekilde BBR-DAG grubunda bulunan ve EXC02 sunucusuna dahil edilmemiş Database listelenir | pipe işaretinden sonra, listelenen veritabanı EXC02 ye dahil edilir.

Get-MailboxDatabase | Where {$_.MasterServerOrAvailabilityGroup -eq "BBR-DAG" -and $_.Servers -notcontains "EXC02"} | Add-MailboxDatabaseCopy -MailboxServer EXC02

ECP ekranında listelediğimizde DB3 ün de eklendiğini görüyoruz. DB2 bu işe dahil olmadı çünkü birincil sunucusu EXC02 üzerinde idi, EXC01 üzerine veritabanı kopyası ekleyecek şekilde bu db içinde aksiyon alınmalı.

Sona onuda yine yukardaki adımları kullanarak manuel ekledim :d

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top