"Enter"a basıp içeriğe geçin

Exchange Server 2019 – DAG (Database Availability Groups) Oluşturma

Exchange sunucularımızı kurduk. Artık DAG yapımızı oluşturalım. Exchange sunucularımızın bir tanesi arızalandığında posta kutularının erişilebilir ve kullanılabilir olabilmesi için DAG kurmak hayat kurtarır.

DAG, arıza durumlarında erişilebiliriliği sağlayan, veri yedekliliğini oluşturan yetkinliktir. DAG, maksimum 16 Mailbox Servera kadar DAG grubu oluşturulabilir. DAG hakkında detaylı bilgileri aşağıdaki bağlantıda paylaştım. Ekstradan DAG grubu içerisinde kendi Exchange sürümleri kendi sürümleri içinde gruplandırılmalıdır. Ortamda farklı sürümler varsa her birisi için ayrı grup oluşturulabilir.

https://docs.microsoft.com/en-us/exchange/high-availability/database-availability-groups/database-availability-groups?view=exchserver-2019#:~:text=A%20DAG%20is%20a%20group,affect%20individual%20servers%20or%20databases.&text=All%20servers%20within%20a%20DAG,the%20same%20version%20of%20Exchange.

Exchange Server 2013 CU 4 den beri IP kullanmadan DAG kullanılabilir. Yeni sürümlerde IP siz DAG kullanılır.

DAG Yapılandırılmasının ilk adımı dosya paylaşım dizini oluşturmak ancak bunun Exchange Sunucularımız üzerinde olmamasına ve AD üzerinde olmamasına dikkat edelim. Ben KMS sunucumu belirleyip C Dizini içerisinde bir dizin oluşturup paylaşım ve yetkilendirmesini gerçekleştirdim. Dosya paylaşımını gerçekleştireceğimiz makineye “Exchange Trusted Subsystem” grubunu admin olarak ekleyelim.

ECP üzerinden öncelikle Servers, Database Availability Groups bölümüne giriş yapıp + butonuna tıklayalım.

DAG yapımız için isim tanımlayalım, Witness server bölümüne paylaşıma açtığımız dosyamızın hostname bilgilerini fqdn tarzında yazalım ve Witness directory alanına dosyayı oluşturduğumuz dizin bilgisini girelim, işlemleri tamamlayınca işlemi kaydedip kapatalım.

DAG grubumuz oluşturuldu.

Oluşturulan DAG yapımızın içerisine girelim, menü ekranında IP adress bölümüne giriş yapalım, 255.255.255.255 IP adresinin orada olduğundan emin olalım.

Exchange sunucularımızı DAG mimarimiz içerisine eklemek için tekrardan DAG grubumuzun üzerine tıklayıp beşinci sırada bulunan Manage DAG membership butonuna tıklayalım.

Add or remove servers alanında + butonuna tıklayalım.

Exchange sunucularımızı seçip add butonuna tıklayarak ok butonuna tıklayalım.

Grup üyelikleri gerçekleşmekte, biraz zaman alacaktır. Sabır ile gözlemleyelim 🙂

İşlem gerçekleşti, close diyerek sayfamızı kapatalım.

İşlem gerçekleştikten sonra Member Servers alanında DAG içerisine üye olan sunucuları görebiliriz.

İşlem tamamlandıktan sonra Witness dizini içerisine gidip GUID dizinini doğrulayalım.

Dizin içerisine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki şekilde dosyalarımızın oluştuğunu görelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir