"Enter"a basıp içeriğe geçin

Active Directory Şifreleri Ne Zaman Sona Erecek?

Last updated on 9 Aralık 2019

Active Directory ortamında, kullanıcıların parola süresi dolduğunda şifrelerini güncellemeleri gerekir. Bazı durumalrda, kullanıcı şifresinin süresinin ne zaman dolacağını bilmek önemlidir.

Kullanıcı hesabı için bir sonraki parola değişikliğinin değeri “msDS-UserPasswordExpiryTimeComputed” attribute alanı içerisinde tutulmaktadır.

Bu değeri aşağıdaki powershell komutunu kullanarak belirtilen bir kullanıcı için kullanabiliriz.

Get-ADuser onur.babur -Properties msDS-UserPasswordExpiryTimeComputed | select Name, msDS-UserPasswordExpiryTimeComputed 

Yukarıdaki komutta, onur.babur kullanıcısı için msDS-UserPasswordExpiryTimeComputed attribute değerini bulmak için kullanıyorum. Çıktıda, isim değerinin ve ilgili msDS-UserPasswordExpiryTimeComputed değerini listeliyoruz.

Yapmış olduğum örnekte çıktıyı değişik bir formatta verdi herhangi bir anlam ifade etmeyen. Bunu anlaşılır bir formata çevirmemiz gerekmektedir.

Bunun için aşağıdaki komutu kullanabiliriz.

Get-ADuser onur.babur -Properties msDS-UserPasswordExpiryTimeComputed | select Name, {[datetime]::FromFileTime($_."msDS-UserPasswordExpiryTimeComputed")}

Değerimizi datetime formatına dönüştür ve şimdi daha anlamlı bir hale geldi.

Bu komutları kullanarak bunu Active Directory ortamımızda bulunan tüm kullanıcılarımızın bilgilerini rapor haline getirebiliriz.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir