Zabbix Keşif Kuralları / İstisna (Exception) Servis Tanımlama

Windows sunucularım üzerine zabbix ajanlarının kurulumunu yapıp Template OS Windows by Zabbix Agent şablonunu uyguladığımda varsayılan yapılandırmalarda olan ve yapım içerisinde kurulu olan uygulamaların servisleri hakkında bildirimler sürekli düşmeye başladı ancak bunların içerisinde öyle bir tanesi varki insanın keyfini kaçıran BITS uyarıları. BITS servisi ihtiyaç halinde devreye girip işlem bittikten sonra servisi durdurmakta olduğundan tüm sunucularda bu servisin durduğuna dair sinir bozucu bir yoğunlukta uyarılar ile karşılaşılmakta idi. Haliyle bu süreçte ekranımızda gereksiz uyarılar, gereksiz bildirimler ve takip etmek istediğimiz bir serviste, sistemde bir sorun olduğunda takip etmemiz konusunda sorunlu bir süreçe dönüşmesine neden olacaktı.

Uyarısını görmek istediğimiz servislerin ismini belirledikten sonra sırasıyla Configuration -> Templates -> Host Groups içerisinde Templates/Operating systems -> Template OS Windows by Zabbix Agent seçeneğine tıklayalım.

Açılan sayfa içerisinden yukarıda bulunan menüden Discovery rules -> aşağıdan ise Windows Services discvoery sekmesine girilir.

Açılan sayfadan da filters sekmesine giriş yapıp Label Macro alanına {#SERVICE.NAME} yazıp koşula does not match yapılandırmasını sçeenerek Regular Expression alanına ise uyarısını görmek istemediğimiz Zabbix servis isimerini yazmamız gerekiyor, ben ihtiyacım olmayanları belirtitm yanı sıra zabbix forumlarında yayımlanan yazılarıda gözlemledikten sonra ekstradan bazı servisleride ekledim.

BITS, OneSync, clr_optimaztion ve benzeri servisleri ya da istediğimiz başka servisler varsa burada ekleyerek işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz.

Bu işlemin devreye girebilmesi işemlerimizi yaptıktan konfigurasyonun geçerli olması için Configuration -> Hosts -> Templates sekmesinden eklemiş olduğumuz templatei Action alanından unlink and clear diyerek ajanın bağlantısını kaldırıp ve geçmişe yönelik ayarların gidebilmesi için işlemimizi gerçekleştirebiliriz. Peşine OS template tekrardan linkleyelim. İşlemi gerçekleştirdikten sonra artık discovery alanına yazılan servislerin gelmediğini görebiliriz. Servislerinizi öncesinde reboot etmeyi unutmayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top