"Enter"a basıp içeriğe geçin

Windows Server Failover Cluster Sorun Tespit Etme/Giderme

Merhabalar,

Bu yazımızda herhangi bir nedenden dolayı Failover Cluster rolü yüklü olan sunucularınızda aldığınız problemlerin tespiti üzerine bilgi paylaşıyor olacağım.

Windows sunucularda her zaman olduğu gibi her şeyimiz event viewer üzerinde. Sorun çözümü için ilk bakacağımız yer orası olacaktır ancak o kadar çok eylem kaynağı var ki loglar içerisinde kaybolabilirsiniz. Daha hızlı şekilde problemimizi tespit etmek adına filtreleme kullanarak Failover Cluster rolüne ait logları incelememiz daha doğru olacaktır.

İncelenmesi gereken eylem kaynalarını aşağıdaki resimde paylaşıyorum. Event Viewer üzerinde, Windows Logs -> System başlığı altında ilgili kayıtları görebiliriz. Event Sources başlığı altında aşağıdaki şekilde FailoverClustering başlığı ile gözüken alanları seçip sadece hata mesajlarını görmek için ise Event level alanından error, warning, critical gibi alanları seçebiliriz.

İkinci bir yol ise Failover Cluster rolü yüklü olan sistemimizin C -> Windows -> CLuster -> Reports dizini altında powershell aracılığıyla alacağımız raporların toplandığını göreceksiniz.

Powershell üzerinden

Get-ClusterLog

komutu ile mevcut Cluster ortamımız hakkında log üretebiliyoruz.

Komut sonrası çıktımızı C:\Windows\Cluster\Reports dizini altında powershell üzerinde gösterilan name sütunu altında belirtilen .log uzantılı dosyayı herhangi bir metin editörü kullanarak açıp, inceleybilirsiniz.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir