"Enter"a basıp içeriğe geçin

vSphere Distributed Switch kullanılan ortamda ESXi Hostname Değiştirme

İhtiyaç kaynaklı önceden kurulmuş bir ortamda aktif çalışan yapının hostname değerlerinin değiştirilmesi konusunu ele alalım. vSphere Distributed Switch (VDS) parçası olan bir VMware vSphere ESXi ana bilgisayarını yeniden adlandırmak için gereken adımları ele alalım.

Hostname değiştirilecek makineler üzerinde vDS üzerine tanımlı uplinkleri not alalım. Hangi makine hangi linkten DS üzerine bağlı vb. Hostumuzu Maintenance moduna alalım.

vSphere üzerinden İlgili makinemizi Disconnect edelim, Disconnect işlemi tamamlandıktan sonra vSphere envanteri üzerinden silelim. Bu işlemleri yaparken hata aldığınız hostlarda olabilir, almadığınız hostlarda olabilir. Hata aldığımız hostlarda genellikle vDS üzerinden hostun çıkartılması istenilmektedir. Hostu, vDS üzerinden silelim. Host domaine alındıysa, domainden düşürelim, esxi hostun hostname bilgilerini Networking -> TCP/IP > Default TCP/IP Stack alanına girerek hostname bilgisini değiştirip, değişiklikleri kayıt edelim. İhtiyacımız var ise esxi hostunu tekrardan domaine alalım. Bu işlemleri DCUI arayüzünden (ssh baglantısı ile) ya da sunucumuzun idrac/ilo bağlantısı arayüzü üzerinde de gerçekleştirebiliriz.

vSphere üzerine hostumuzu root kullanıcı bilgileri ile ekleyelim. vDS konfigurasyonuna girip switch üzerine sağ tıklayip Host ekle/çıkar menüsüne tıklayalım. Yeni isimli hostumuzu vDS üzerine ekleyelim, not aldığımız uplink bilgisini seçenerek vDS işlemini tamamlayalım. Network, storage konfigurasyonlarını kontrol edip sorun yok ise hostumuzu bakım modundan çıkartalım.

Hostumuz üzerine vmotion ile bir makine taşıyıp, vDS networkünü kontrol edelim, sorun olmadığından emin olduktan sonra hostumuzu tamamen devreye alalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir