VMware Horizon Web Portal Özelleştirme

Selamlar,

VMware Horizon 7 erişim sayfasında bulunan Install VMware Horizon Client seçeneği kullanımında sistem sizleri otomatikman tanımlanmış olan VMware download sekmesine yönlendirmektedir. Peki neden VMware sayfasını kullanalım. Tüm sistem kendi yapımız üzerinde kurulu, istemci uygulamasını da sistemimiz üzerinden indirilmesini sağlama işlemini ele alalım.

Öncelikle ihtiyacımız olan tüm istemci uygulamalarını (Windows, Linux, Mac) www.vmware.com/go/viewclients sayfası aracılığıyla indirelim. İndirmiş olduğumuz tüm sürümleri Connection sunucumuz üzerinde “C:\Program Files\VMware\VMware View\Server\broker\webapps\downloads” dizini altına kopyalayalım. İlk kurulumda webapps dizini altında downloads dizini oluşmamaktadır. İlgili dizini manuel olarak oluşturarak işlemi gerçekleştirebiliriz.

Web portalımızda kullanılan URL bilgilerini “C:\ProgramData\VMware\VDM\portal\” dizini altında bulunan “portal-links-html-access.properties.configuration” dosyasını not defteri ile açarak uygun alanlara isimleri doğru şekilde yazarak değiştirelim.

Aşağıdaki örnekteki gibi,

link.win32=/downloads/VMware-Horizon-Client-4.10.0-11021086.exe
link.win64=/downloads/VMware-Horizon-Client-4.10.0-11021086.exe

Değişiklikleri yaptıktan sonra değişikliklerin devreye alınabilmesi için Connection sunucumuz üzerinde services.msc aracılığıyla “VMware Horizon View Web Component” servisini yeniden başlatmamız gerekmektedir.

Artık kendi sistemimiz üzerinden ilgili istemci uygulamasına erişebilmekteyiz.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top