"Enter"a basıp içeriğe geçin

VMware ESXi 6.0 da Root Parolasını Sıfırlamak

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhaba,

Bu yazımızda unutulan ESXi 6.0 parolasını nasıl değiştireceğimizi göreceğiz.

1

Root parola değiştirme işlemine başlamadan önce yapılması gereken ilk işlem Ubuntu kurulum medyasının teminidir. Ubuntu kurulum medyasını indirmek için http://www.ubuntu.com/download/desktop adresini kullanabilirsiniz.

2

Medya indirme işlemi tamamlandıktan sonra VMware ESXi sunucunuzu Ubuntu kurulum medyasından başlayacak şekilde açılışını sağlayınız.

3

Ubuntu kurulum başlama ekranında “Try Ubuntu without installing” seçeneğini seçiniz ve işletim sisteminin açılması için bekleyiniz.

4

5

Ubuntu işletim sistemi açıldıktan sonra VMware ESXi 6.0 işletim sisteminin kurulmuş olduğu ilk 250 MB’lık partition bulunur. Bu işlem için “GParted Partition Editor” uygulamasını yada terminalden parted –l uygulamasını kullanabilirsiniz. (Varsayılan VMware ESXi 6.0 kurulumlarında bu dizin /dev/sda5 dir.)

6

7

Not : Bu işlemi “parted” komutu ile yapmak için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekecektir. Parted komutunu çalıştırmadan önce “sudo -s” komutunu sonrasında “Parted –l” komutunu çalıştırınız ve ilk 250 MB’lık disk partition bilgisini not alınız. (No:5)

8

Terminal üzerinde /dev/sda5 mount edilir ve dizin içeriği listelenir. Bu işlemler için aşağıdaki komutları sırası ile kullanabilirsiniz.

sudo -s

mount /dev/sda5 /mnt

cd /mnt

ls

9

 

Sda5 dizini içeriğindeki state.tgz dosyası tmp dizinine kopyalanır ve  sıkıştırılmış olan “state.tgz” dosyası tmp dizininde açılır. Bu işlem için aşağıdaki komutları sırası ile kullanabilirsiniz.

cp state.tgz /tmp

cd /tmp

tar xzf state.tgz

ls

10

root kullanıcısının parola hash bilgisinin tutulmuş olduğu “local.tgz” dosyası içeriği görüntülenir. Bu işlem için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

tar xzf local.tgz

ls

cd /etc

ls

11

vi editörü ile shadow dosya içeriği görüntülenir. Bu işlem için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

vi shadow

12

Açılan shadow dosya içeriğinden; root kullanıcısının parola hash bilgisi silinir.

13

Hash silme işleminde root satırındaki * (star) karakteri silinmesi ile yapılır.

14

Yapılan bu değişikliğin saklanması için önce ESC tuşu ile komut moduna geçilir ardından :wq komutu ile kayıt işlemi tamamlanır.

15

cd

tar czf local.tgz etc

tar czf state.tgz local.tgz

cp state.tgz /mnt

umount /mnt

16

Sununuzu rebout komutu ile yeniden başlatınız ve Ubuntu kurulum medyasını sunucunuzdan çıkarınız.

VMware ESXi 6.0 işletim sistemi acıktıktan sonra F2 tuşuna basınız. Açılan Authentication Required ekranında Enter tuşuna basınız.

17

Configure Password seçeneğini seçiniz ve yeni parola atayınız.

18

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir