"Enter"a basıp içeriğe geçin

Vagrant Sanal Makinelerine Erişim

Last updated on 28 Ocak 2021

Vagrant üzerindeki makinelerimize ssh ile bağlanabildiğimizden bahsettik. Ama şimdi biraz daha fazlası var. Zaten bir makinem var. Benim için şeyler vagrant bir şey yapmayacak ve sonra gidip bazı çıktıları tartışacağız.

Çıktılarda default: 22 (guest) => 2201 (host) (adapter 1) bu şekilde bir çıktı ile karşılaşmaktayız. Bu çıktı da makinemizin 22 ssh portunun sanal makinede 2201 portuna maplendiğinden bahseder. Bu makineye ssh bağlantısı yaparken bizi 2201 portundan eriştirecektir.

Aynı şekidle default: SSH address: 127.0.0.1:2201 satırında da localhost ip si ve 2201 portundan ssh bağlantısının yapılacağı bilgisini not düşmekte.

Peki bununla nasıl bağlanacağız.

vagrant ssh vagrant@localhost -p 2222 -i ~/.vagrant.d/insecure_private_key

vagrant ssh ile ssh işlemini başlatıyoruz. vagrant@localhost ile vagrant kullanıcısı@sunucubilgisi -p 2222 ile port bilgisini beliritoyruz -i komutu ile yerel dosyalarımıza erişim için ssh keyin kayıt edilmesi işlemi için .vagrant.d/insecure_private_key dizini belirtiyoruz.

vagrant ssh-config komutu ile ssh konfigurasyonu hakkında bilgi alabiliriz. Aşağıdaki çıktıyı başka bir vagrant çıktısı port bilgileri farklı gözükebilir.

Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir