"Enter"a basıp içeriğe geçin

NetApp Snapshot Policy Oluşturma ve Uygulama

Last updated on 14 Mayıs 2020

Selamlar,

Bu yazımızda NetApp storage sistemleri üzerinde snapshot policy oluşturmayı ele alacağız. Direk konuya başlamak adına NetApp admin paneli üzerinden Protection -> Schedules sekmesine giriş yapılır.

 

Schedules menüsü altından sık üst köşeden Create seçilerek oluşturmak istediğimiz zamanlama politikasını belirtiyoruz. Mevcut olan politikalarımın yanı sıra 12 saatte çalışmasını istediğim bir politika oluşturalım.

Schedule Name altına politikamız için isim belirtelim. 12Hour olarak belirtiyor, Recurrigin Days alanını Günlük olacak şekilde seçip  Recurring Schedule sekmesi altında her 12 saatte bir çalışmasını belirtecek ayarlamaları yapıp create butonu ile ilgili politikamızı oluşturuyoruz.

Snapshot Policies sekmesi altında Snapshot Politikası belirteceğiz. İlk adımda oluşturduğumuz zaman politikasını burada uyguluyor olacağız.

Snapshot Politikası penceremizde Politikamıza isim belirtiyor, Schedule name alanında ilk adımda oluşturduğumuz 12hour isimli politikamızı seçelim. Maximum Snapshot Copies sekmesi altına alınan snapshot kopyalarının kaç tanesini saklayacağını belirtiyor olacağız. 168 adet ile 1 haftalık snapshot kopyasını tutuyor olacağım. İlgili politikayı create butonuna basarak oluşturabiliriz.

Politikamız oluştuktan sonra uygulamak istediğimiz volume üzerine sağ tıklayıp Configure Volume Snapshot Copies altından Policy ayarlarını güncelleyebiliriz. Aşağıdaki resimde görüleceğiz üzere Test isminde policymiz burada gözükmektedir.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir