"Enter"a basıp içeriğe geçin

Horizon View 7.5: Horizon View Giriş ve Bileşenleri – Bölüm 1

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhabalar,

VMware’in hepimiz bildiği gibi vSphere, piyasadaki en iyi sunucu sanallaştırma çözümüdür, VMware ayrıca VMware Horizon View adlı masaüstü sanallaştırma çözümü sunar. Masaüstü sanallaştırma sektörü bir zamanlar Citrix Xen Desktop’un elindeydi ancak şimdi VDI endüstrisinde en iyi pazar payına sahip olan firma ve uygulaması VMware Horizon View.

VMware ESXi tarafından desteklenen herhangi bir konuk işletim sistemi, masaüstü olarak kullanılabilir şekilde sunulmaktadır. Sonuç olarak, kurumunuz Windows, Ubuntu, Red Hat veya Solaris x86 masa üstlerini kullanıyorsa, bu masa üstlerini sanal bir ortamda VDI aracılığıyla kullanabilirsiniz.

Horizon View Mimarisi

Aşağıdaki resimde VMware Horizon View Environment’ın üst düzey mimarisini gösterir. Tüm akış sistemi aşağıdaki şekilde gösterilmektedir.

VMware Horizon View  Components

VMware VDI altyapısını etkinleştirmek için birlikte çalışan çeşitli bileşenler vardır, VMware Horizon paketi ve Microsoft Windows Server hizmetlerinin birleşimidir. Bileşenleri tek tek ele alalım.

VMware vSphere

Bildiğiniz gibi VMware vSphere altyapısı VMware vCenter Sunucusu, ESXi’ler, Depolama altyapısı ve Ağ Altyapısı içerir. Bir VMware vCenter Sunucu sistemi kaynakları yönetebilir ve masa üstlerinin konuşlandırılmasına yardımcı olabilir. VMware vSphere Dağıtılmış Kaynak Zamanlayıcısı (DRS), VMware vSphere Yüksek Kullanılabilirliği (HA) ve VMware vSphere vMotion gibi bileşenler kaynak yönetimi, yük dengeleme ve yüksek kullanılabilirlik için kullanılabilir. vCenter Server özellikleri, şablonlar gibi, sanal masa üstlerini dağıtmaya yardımcı olmak için kullanılabilir.

Horizon View Connection Server

Horizon View Connection sunucusu veya bağlantı aracısı veya bir süredir VMware Horizon View altyapısının merkezi bir bileşeni olan görünüm yöneticisi olarak adlandırılır. Connection sunucusu en iyi Windows sunucu işletim sisteminde çalışıyor, şu an itibariyle connection sunucusu için uygun bir cihaz yok. Tek connection sunucusu aynı anda 2000 oturumu yönetebilir (VMware tarafından bildirilen bilgi). Başlıca rolü, kullanıcı kimlik doğrulaması gerçekleştirerek bir kullanıcıyı sanal masa üstüne bağlamak ve ardından kullanıcının profilini ve kullanıcı yetkisini temel alarak uygun masaüstü kaynaklarını sağlamaktır.

Horizon View Replica Server

VMware Horizon View Replica Server, birincil bağlantı sunucusunun gerçek bir kopyasıdır. Replica sunucusu, Horizon View Connection Sunucusu için Yüksek Kullanılabilirlik sağlar. Bunun dışında her bağlantı sunucusu 2000 oturumu idare edebilir, daha fazla sayıda oturum istiyorsanız bir bölmeye replica sunucusu olarak 7’ye kadar bağlantı sunucusu ekleyebilirsiniz. Böylece bir yük dengeleyici olarak da hareket eder.

Horizon View Security Server

Mevcut IT dünyasının her zaman güvenlik hakkında düşündüğünü bildiğimiz gibi, son kullanıcı dış masa üstünden masa üstlerine erişiyor, bu yüzden bazı güvenlik kurulumlarını alt yapımızda tutmalıyız. View Security sunucusu, VMware’in Horizon View güvenliği için sağladığı çözümlerden biridir, Security server, DMZ ağında konuşlandırılmalı ve etki alanının bir parçası olmamalıdır. Kullanıcı Security sunucusuna bir oturum erişimi isterse, güvenlik sunucusu eşleştirilmiş Bağlantı Sunucusuyla bağlantı kuracak ve son kullanıcıya doğrudan oturum bağlantısını etkinleştirecektir; bu, son kullanıcının doğrudan Connection Sunucusu ile iletişim kurmayacağı anlamına gelir.

Horizon View Enrollment Server

Horizon View Enrollment sunucusu, bağlantı sunucusu ile Microsoft Sertifika Yetkilisi arasında oturur ve sertifika deposundan geçici sertifika istemek için kullanılır. VMware Identity manager servisi ve True SSO servisi ile çalışıyor.

Horizon View Composer

View Composer, VDI ortamında bağlantılı klonlu masaüstü provizyonu sağlar. Composer, vCenter sunucusu veya bağımsız Windows sunucusu ile kurabiliriz. View Composer’ın yardımıyla sanal masa üstlerinde depolama gereksinimlerinde % 50 ile % 90 azalma sağlayan bağlantılı klonlar oluşturabiliriz. Tek bir ana görüntüden sağlanan sanal masa üstlerinin ölçeklenebilir yönetimini sağlar.

Horizon View Agent

View Agent, View tarafından yönetilebilmeleri ve VMware Horizon View çözümünün bir parçası olarak masaüstü olarak sunulmaları için tüm konuk sanal makinelere, fiziksel sistemlere veya terminal sunucularına yüklenir. Aracı, bağlantı izleme, virtual printing, USB desteği ve tek oturum açma gibi özellikler sunar.

Horizon View Client

Horizon View Client, son kullanıcı fiziksel sistemi ile barındırılan sanal makineye bağlantı kurar, View istemci yazılımı VMware web sitesinden indirilebilir ve kişisel sisteminize yüklenebilir. Ayrıca Horizon View paketi ile birlikte HTML istemcisi de mevcut.

Horizon View Persona Management

Kullanıcı profili verilerini, dosya paylaşımını ya da mevcut bir klasör yönlendirme yapısının kullanımıyla anında erişilmesiyle, kullanıcı profili ayarlarını yönetmek için kullanılan özelliklerden biri olan Horizon View Persona Management. Persona yönetimi, yüzen masaüstü havuzları için çok faydalıdır, basitçe onu dolaşım profili olarak adlandırabiliriz.

VMware ThinApp

ThinApp, VMware’den bir uygulama sanallaştırma veya uygulama paketleme çözümüdür. ThinApp lisansları Horizon View lisansı ile birlikte gelir ve hem fiziksel hem de sanal masa üstlerinde kullanılabilir, bu nedenle tüm masaüstü modellerinde uygulama sunmak için bir mekanizma sağlar.

VMware App Volumes

App Volumes, Horizon View Altyapısı için gerçek zamanlı bir uygulama teslim etme ve yaşam döngüsü yönetimi aracıdır. Tüm uygulamaların merkezi olarak yönetilmesini sağlayan dinamik uygulama dağıtım sistemleri oluşturmak için App Volumes. Uygulamalar sanal disklerden masa üstlerine teslim edilir. Masa üstlerini veya uygulamaları kendileri değiştirmeniz gerekmez.

UAG (Unified Access Gateway) or Access Point

VMware Unified Access Gateway veya Windows tabanlı Security sunucusunu değiştirmek için oluşturulan Erişim noktası. Hepimiz güvenlik konusunda endişeliyiz UAG, Windows güvenlik sunucusuyla karşılaştırıldığında daha fazla güvenlik özelliğine sahiptir. Cihaz formatına geldiğinden daha fazla, bu nedenle bazı Windows sunucu lisanslarını koruyacaktır.

UEM (User Environment Manager)

VMware User Environment Manager (UEM), Horizon Suite için yeni bir özelliktir, VMware Persona Management paketinin yerini alabilir. UEM, standart Persona Yönetimi çözümüne ek işlevler ekler, ayrıca merkezi bir yönetim konsolu sağlar ve son kullanıcının sanal masaüstü makinesine profil özelleştirmesi sunar. Sanal masaüstü makineleri ve fiziksel bilgisayarlar ile çalışır.

Horizon View Altyapısı için Microsoft Windows Server Özellikleri

Unified Access Gateway dışında diğer tüm Horizon View hizmetleri, Microsoft Windows Server işletim sisteminin en üstünde çalışıyor. Bunun dışında Horizon View Altyapısını etkinleştirmek için daha fazla Microsoft Windows Sunucu Özelliğine ihtiyacımız var.

Windows Active Directory Domain Server

Microsoft Active Directory, Horizon View Altyapısı’ndaki en güçsüz bölümlerden biridir. Son kullanıcıların masa üstlerinin birçok yönünü kontrol etmek ve ayarlamak için grup politikasını kullanmakla birlikte, kullanıcıların ve masa üstlerinin doğrulanması için de kullanılır.

Windows DHCP Server

Windows DHCP Sunucusu otomatik masaüstü temini için gereklidir, DHCP sunucusu yardımıyla yeni dağıtılan masaüstleri yeni IP’ler alacaktır. İhtiyaca göre DHCP kapsamı ve kiralama süresi oluşturmamız gerekiyor.

Windows DNS Server

VMware Horizon View ortamı, dahili ve harici DNS (Etki Alanı Adı Sistemi) hizmeti gerektirir; sunucular ve masaüstleri dahil tüm bileşenlerin DNS kayıtları altında olması gerekir.

Windows Certificate Authority

Horizon View, SSL sertifikası gerektirir, View Desktop’lar dış ağ ile hassas verilerle iletişim kurar, bu yüzden verileri şifreleme mekanizmasıyla korumamız gerekir. Microsoft Sertifika Yetkilisi, sertifikaları doğruladıktan sonra kuruluşlara veya kişilere dijital sertifikalar veren bir hizmettir.

Microsoft RDS Server

Horizon View, tam sanal masaüstü makineleri masaüstü bilgisayarları yerine barındırılan masaüstü oturumları sunmanın bir yolu olarak Microsoft RDS’yi destekledi.

Microsoft SQL Server

Microsoft SQL Server, Horizon View olayları ve View Composer veritabanı gereksinimlerinin veri tabanını yapılandırmak için kullanılır.

İlerleyen yazılarımızda Horizon View bileşenlerinin kurulum ve yapılandırmasında, çeşitli Masaüstü havuzu oluşturmalarında, Uygulamaları yayınlamayı ele alıyor olacağız.

Görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir