GPMC ile GPO Göç İşlemi

Merhaba,

Bildiğiniz üzere farklı bir domainde almış olduğunuz GPO yedeklerini farklı bir domainde restore işlemi yaparak uygulama gerçekleştirememekteyiz. Bu işlemi yapabilmek için almış olduğumuz GPO Backup dosyalarını yeni domainimizde manuel olarak “Migration Table Editor” aracını kullanarak gerçekleştireceğiz.

Yedeğini almış olduğumu Backupları, Restore edeceğimiz Domain Controller üzerinden Group Policy Management’i açıyoruz. GPOM üzerinden Action seçeneğinden Open Migration Table Editor açılır.

Tool menüsünden -> Populate from Backup’a tıklanır.

Browse seçeneğinden yedeğini aldığımız backup dizini seçilir ve OK butonuna tıklanır.

Import edilmesini istediğimiz GPO ya da GPO’lar buradan seçilir ve OK butonuna basılır.

Burada karşımıza çıkan kullanıcı bilgileri, grupları eski yapımızda ayarlanmış kullanıcı bilgileri ve kendisine öz SID bilgileri ile tutulmaktadır. Nereye, kime uygulanacağını değiştirmek için ve aynı kullanıcı bilgisi olsa dahi sorun yaşamamak adına ilgili alanların üzerine sağ tıklayıp Browse seçeneği seçilir. İlgili Kişi/Gruplar seçilir ve tablolarda ilgili güncellemeler tamamlanır.

Güncellemeler gerçekleştikten sonra File menüsünden, Save As seçilerek ilgili alanlar .migtable dosyası türünde ayrı bir alana kayıt edilir.

Group Policy Management arayüzü açılır ve Import edilecek olan için bir GPO oluşturulur ve üzerine sağ tıklanıp “Import Settings” seçeneğine tıklanır.

Backup Location menüsünde Browse’a basarak yedeği alınmış olan GPO dizini seçilir.

Gelen listeden Import edilecek olan GPO seçilir ve Next butonuna basılır.

Migrating References menüsünden “Using this migration tablet o map them in the destination GPO” seçilir ve üzerinde değişiklik yapmış olduğumuz .migtable dosyası seçilir ve Next butonuna basılır.

İşlem başarıyla gerçekleşmiştir.

Umarım faydalı olmuştur, başka bir yazımızda görüşmek üzere.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top