"Enter"a basıp içeriğe geçin

G Suite Host Tanımlama / Mail akışını yönlendirme

Last updated on 14 Mayıs 2020

Selamlar,

Bu yazımda ilk adımda yaptığımız ancak şimdi aklıma geldikçe yazma gereği duyduğum senaryomu yazıyor olacağım. Senaryodan kısaca bahsetmek gerekirse; ortamınızda kurulu olan mail sistemini Google G Suite üzerine taşırken bir çok farklı senaryo ile karşılaşıyorsunuz. Bunun en düzgün sorunsuz çalışanı MX kayıtlarını direk google üzerine çevrilmesi olacaktır. Peki MX kayıtlarınızı gooogle üzerine çevirdikten sonra size atılan tüm mailler google sunucularına gidecek ancak o mail hesapları g suite üzerinde tanımlı değil. Bu senaryoda Google G Suite hesabınız üzerine on premise sisteminizin bilgileri “Host” olarak tanımlanır.

Apps -> G Suite -> Settings for Gmail alanı üzerinde Hosts’a tıklanır. Add host menüsüne tıklayarak yapımız içerisinde bulunan mail yapımızın IP ve port bilgileri girilir.

İlgili tanımlamalar yapıldıktan sonra kayıt işlemleri tamamlanır.

Apps -> G Suite -> Settings for Gmail -> Advanced settings alanına girilir.

Açılan sayfa üzerinden Routing alanı altında yeni bir Routing kuralı eklenir.

Messages to affect alanından “Inbound” ve “Internal – receiving” seçilir. Envolope filter alanında sadece aşağıdakiler ile eşleşenleri seç diyerek ortamımızda kurulu olan mail sistemimizin üzerinde bulunan domain alan adları girilir. İlgili alanlar regex formatında girilir.

@test.xxx.com|@aaa.com|bbb.ru|ccc.com|ddd.ru

Üçüncü alanda modify message seçilerek Route alanı altında Change route seçilerek eklemiş olduğunuz host burada listboxdan seçilir.

İşlemimiz tamamlanmıştır. Bu işlemde Google üzerinde bulunmayan mail adresiniz eğer yoksa tanımlamış olduğunuz route kuralına uyarak exchange yapınıza maili yönlendirecek eğer eşleşme gerçekleşirse ilgili mail, kullanıcının mail kutusuna teslim edilir.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir