Exchange Server üzerinde Compliance Search Kullanarak Mail Silme

Kuruluşumuzdaki posta kutusundan kaldırmak istediğimiz iletiyi bulmak için Compliance Search (Uyumluluk arama) oluşturulur. New-ComplianceSearch ve Start-ComplianceSearch cmdletlerini kullanarak arama oluşturabiliriz. Bu arama için sorgumuz ile eşleşen iletiler ikinci adımımızda New-ComplianceSearchAction cmdletini kullanarak dilediğimiz işlemi gördürebiliriz. Ben sorgumuza uyan maillerin silinmesini gerçekleştireceğim.

Exchange Management Shell çalıştırılır,

New-ComplianceSearch -Name "Test Onur" -ExchangeLocation all -ContentMatchQuery 'subject:"Hesabınızı Ele Geçirdim"' 
Start-ComplianceSearch -Identity "Test Onur"

New-ComplianceSearch komutu aracılığıyla Test Onur adında bir uyumluluk arama adı tanımlanır, Exchange ortamımızın tamamında çalışması ve mail konu başlığı “Hesabınızı Ele Geçirdim” olan mailleri bulmasını istiyoruz.

Start-ComplianceSearch -Identity “Test Onur” komutu ile birlikte oluşturduğumuz uyumluluk arama için adı Test Onur olan kaydımızı çalıştırmasını istiyoruz.

Bu işlem ile birlikte bu konu başlığına uyan maillerin tarama işlemi yapıldı ancak herhangi bir aksiyon alınmadı.

Peki bu konu başlıklı mailleri silmek için ne yapmamız gerekiyor.

Yine Exchange Management Shell ekranı üzerinden aşağıdaki komut ile birlikte Test Onur isimli uyumluluk arama kaydımız ile eşleşen maillerin silebiliyoruz.

New-ComplianceSearchAction -SearchName "Test Onur" -Purge -PurgeType SoftDelete

Hangi hesaplardan silindiğini kontrol etmek için aşağıdaki komutu kullanarak hangi hesapda konu başlığı ile kaç adet eşleşen mail var ise bizlere gösteriyor.

Get-ComplianceSearch -Identity "Test Onur" | Format-List

Daha detaylı bilgiler vererekte sadece konu başlığına bağlı kalmayarak ilgili operatorleri kullanarak koşulumuzu artırabiliriz aşağıdaki örnekte olduğu gibi,

New-ComplianceSearch -Name "Test" -ExchangeLocation all -ContentMatchQuery "(from:admin.onur@xxxx.com AND subject:TEST 1733)"

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top