"Enter"a basıp içeriğe geçin

Exchange Server Email Address Policies Yapılandırılması

Last updated on 28 Ocak 2021

Exchange Server ortamımız içerisinde yönetilen birden fazla domain bilgisi olabilmektedir. Büyük yapılarda bu sayı çok büyük rakamlara ulaşabilmekte. Active Directory üzerinde kullanıcı oluşturduktan sonra Exchange Server ortamımızda oluşturulan kullanıcıya varsayılan email adres politikası uygulanarak mail adresi oluşmaktadır. Bu da genellikle ad.soyad (uygulanan eposta politikasına göre değişir) @test.local gibi. Active Directory ortamında uygulanan local domain bilgisi uygulanmaktadır.

Bu işlem genellikle angarya olarak görülmekte olup, işlemi gerçekleştiren takım arkadaşımıza ya da bizlere bir yük oluşturabilmekte.

Email Address Policies kullanarak belirli organization unitlere politika belirleyebiliriz. Active directory üzerinde yurt dışı lokasyonlarınız ya da illere göre ya da firmalara göre bir organization unit yapılandırmanız mevcut. Bu güzel hazırlanmış ağaçlandırma sistemine göre örnek bir yurtdışında kullanılan domain bilgisine politika uygulayacağız. Bu da Active Directory de hedef OU içerisinde oluşturulacak olan kullanıcılara uygulanacaktır. AD üzerinde kullanıcı oluşturuldu, exchange server üzerinde bu kullanıcı oluşturulurken otomatik şekilde politika uygulanacak ve hedef OU içerisindeki kullanıcının mail adresinin domain bilgisi kuralımızda tanımlanan adres ile tanımlanacaktır.

Bu işlemi gerçekleştirmek için Exchange Server ECP ekranına giriş yaptıktan sonra sol kısımda bulunan menülerden mail flow sekmesine girilir. Açılan sayfa üzerinden email address policies sekmesi açılır. + butonuna tıklayarak yeni eklenecek olan politika ismini tanımlarız. Email address format: sekmesi altında + butonuna tıklayarak, en üstte bulunan select an acctepted domain listesi içerisinden domain bilgimiz seçilir. Alt kısımda ise eposta formatı belirlenir ve save butonu ile işlem kayıt edilir.

İsterseniz politikanızın öncelik değerini run this policy in this sequence with other policies sekmesinden değiştirebilirsiniz. Alt kısımda bulunan Create Rules to further define the recipients that this email address policy applies to sekmesinden kural tanımlayabilmekteyiz. Burada add a rule butonuna tıklayarak bir politika belirliyoruz. İlk başta belirttiğimiz üzere ben bir OU içerisinde bulunan kullanıcılara ilgili politikayı uygulayacağımı belirtmiştim. Bu ekran içerisinde Recipient container seçenğini seçip açılan sayfada OU ağaç yapımız karşımıza çıkacak, uygulamak istediğimiz OU yu seçiyoruz. Ben GURCISTAN isimli OU içerisindeki kullanıcılara politikamızı uygulayacağım. Bu işlemide tamamladıktan sonra Save butonu ile politikamızı kayıt edelim.

Politikamız uygulandı ancak henüz aktif edilmediğine dair bilgilendirme ile karşılaştık. email address policies sekmesi altında bulunan uygulanmamış politika ismimizin üzerine tıklayıp sağ alt köşede bulunan Apply butonuna tıklayalım. İşlemin kullanıcı sayısına, boyutuna göre zaman alacağı bilgisini bizlere sunmakta, Yes butonuna tıklayarak işlemimizi onaylayalım. İşlemimizin tamamlandığına dair bilgilendirme ekranı ile karşılaştık. Bundan sonraki süreçte ve önceden bu OU içerisinde açılan tüm kullanıcıların domain bilgisi belirlediğimiz şekilde değiştiğini göreceksiniz.

Exchange Server ECP üzerinden email address policies ekranı

+ butonuna tıklayarak yeni politika hazırladığımız ana ekran
email adresi formatı belirlenen ekran
politika öncelik değerini değiştirmiş olduğum alan
oluşturulan politika için kuralı tanımlamış olduğum alan
politikanın oluştuğu ancak aktif olmadığı bilgisini veren ekran
politikayı seçip sağ alt köşede aktifleştirme işlemini gerçekleştireceğimiz ekran
politikanın uygulanmasının zaman alacağına dair bilgi veren ekran
politikanın uygulandığı bilgisini paylaşan ekran

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir