"Enter"a basıp içeriğe geçin

Exchange Server Cumulative Update Kurulumu

Last updated on 26 Temmuz 2020

Exchange Server’ı güncel tutmak iyidir. Güncellemeyi başlamadan önce planlayın ve tamamlanmasının zaman alabileceğini unutmayın. Bir DAG yapısına sahip değilseniz ve bir adet Exchange Sunucunuz varsa, posta akışı o anda çalışmaz. Şimdi, Exchange 2016’da Toplu Güncelleştirme’yi yüklemek için en iyi yol nedir bakalım?

Exchange Server 2016 üzerine CU kurulumu yapmak için iki seçenek vardır. Exchange’i Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) veya katılımsız mod (komut satırı) ile güncelleyebilirsiniz. Cumulative Updateleri yüklemek istediğim ortamda iki Exchange Sunucusu var. Exchange Server EX01 Cumulative Update güncellemelerini yükleyeceğim. Diğer Exchange Server EX02 olarak adlandırılarak anlatılacak. Bu makalede, Exchange 2016’da Cumulative Updatelerini yüklemek için katılımsız modu nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Toplu Güncelleştirmeyi yüklemeden önce bilmeniz gerekenler.

 • Exchange’i daha yeni bir CU’ya yükselttikten sonra, önceki sürüme geri dönmek için yeni sürümü kaldıramazsınız. Yeni sürümün kaldırılması Exchange’i sunucudan tamamen kaldırır.
 • Exchange sunucusunda Exchange XML uygulama yapılandırma dosyalarında (örneğin, web.config dosyaları veya EdgeTransport.exe.config dosyası) yaptığınız özelleştirilmiş Exchange veya Internet Information Server (IIS) ayarlarının üzerine yazılır . Kurulumdan sonra ayarları kolayca yeniden uygulayabilmeniz için bu bilgilerin yedeğini almayı unutmayın.

En iyi yöntem ile Cumulative Updatelerin Kurulumu

Toplu Güncellemeden Önce:

 • Windows Güncellemelerini kontrol edin ve güncellemeleri yükleyin
 • Sunucuyu yeniden başlatın
 • Sunucuyu bakım moduna alın
 • Virüsten koruma yazılımlarını geçici olarak devre dışı bırakın
 • Tüm yedekleme yazılımlarını geçici olarak devre dışı bırakın
 • Toplu Güncelleştirmeyi çalıştırmak için yükseltilmiş(Yönetici olarka) bir komut istemi kullanma

Toplu Güncellemeden Sonra:

 • Sunucuyu yeniden başlatın
 • Hata ve uyarıları filtreleyerek olay günlüklerini kontrol edin
 • Sunucuyu bakım modundan çıkarın
 • Yedekleme yazılımını etkinleştir
 • Anti-virüsü etkinleştir

Exchange Server’ı bakım moduna alma

Exchange Server EX01’de oturum açın. Exchange Management Shell’i yönetici olarak çalıştırın. Hub Aktarım Hizmetini boşaltmaya ayarlayın. Başka ileti kabul etmeyi durdurur.

Set-ServerComponentState -identity EX01 -Component HubTransport -State Draining -Requester Maintenance

Sıraya alınan iletileri EX02’ye yönlendirin. Hedef Sunucu değeri, hedef sunucunun FQDN’si olmalıdır. Hedef sunucu bakım modunda olmamalıdır.

Redirect-Message -Server EX01 -Target EX02.babur.com 

Sunucu bir DAG üyesiyse, aşağıdaki komutları çalıştırın. Sunucunuz bir DAG üyesi değilse, ServerWideOffline’ı ayarlama komutuna atlayın.

Cluster modu duraklatın. Sunucu EX01’i DAG’dan askıya alın.

Suspend-ClusterNode EX01

Veritabanı kopyalama otomatik etkinleştirmesini devre dışı bırakın. Bu komut ayrıca etkin veritabanı kopyalarını diğer DAG üyelerine de taşır. Başka sağlıklı DAG üyeleri olduğu varsayılarak. Bu anlık değil, hareketlerin gerçekleşmesi birkaç dakika sürebilir. Aşağıdaki komutlardan birinde kontrol edeceğiz.

Set-MailboxServer EX01 -DatabaseCopyActivationDisabledAndMoveNow $true

Sunucudaki veritabanı kopyalama otomatik etkinleştirme ilkesini not edin. Bakım sonunda tekrar bu değere ayarlayabilirsiniz. Varsayılan ayar Unrestricted’dır.

Get-MailboxServer EX01 | Select DatabaseCopyAutoActivationPolicy

Herhangi bir veritabanının Aktif olmasını önlemek için Engellenmiş olarak ayarlayın.

Set-MailboxServer EX01 -DatabaseCopyAutoActivationPolicy Blocked

Sunucuya hala takılı olan veritabanı kopyalarını kontrol edin. Etkin veritabanlarının taşınması biraz zaman alabilir. Bu komut hiçbir sonuç döndürmemelidir. Sunucuda hala veritabanı kopyaları etkinse ve veritabanının kopyalarını barındıran başka DAG üyeleri varsa, el ile değiştirme gerçekleştirin.

Get-MailboxDatabaseCopyStatus -Server EX01 | Where{$_.Status -eq “Mounted”}

Etkin veritabanları taşındıktan sonra, taşıma sırasını kontrol edeceğiz. Tüm sunucu bileşenlerini devre dışı bırakacağımızdan kuyruklar boş veya neredeyse boş olmalıdır. Hala kuyruklarda bekleyen tüm e-postalar, sunucu bakım modundan çıkarılıncaya kadar dağıtımda gecikmeye neden olacaktır.

Get-Queue

Server EX01’i bakım moduna getirin.

Set-ServerComponentState EX01 -Component ServerWideOffline -State Inactive -Requester Maintenance

Load Balancer’i kontrol edin

Exchange Server bir yük dengeleyicisinde yapılandırılmış mı? Yük dengeleyici sistem durumu denetimlerinin sunucuyu havuzdan çıkardığını veya çevrimdışı / etkin değil olarak işaretlediğini doğrulayın. Yük dengeleyici bunu otomatik olarak yapmazsa, sunucuyu el ile çevrimdışı / etkin değil olarak işaretleyin. Yük dengeleyicinizde oturum açın ve Server EX01’e olan bağlantıları devre dışı bırakmak zorunda olduğunuz tüm sanal hizmetleri ayarlayın. Genellikle SMTP ve HTTPS sanal servisleri olurdu. Bu, ileride Server EX01’e yapılacak bağlantıları zorlar.

Exchange Server’ın bakım modunda nasıl doğrulanacağı

Exchange Server EX01’in bakım moduna getirilip yerleştirilmediğini doğrulayın. Monitoring ve RecoveryActionsEnabled durumu dışındaki tüm bileşenlerInactive  göstermelidir.

Get-ServerComponentState EX01 | Format-Table Component, State
 
Component           State
---------           -----
ServerWideOffline     Inactive
HubTransport        Inactive
FrontendTransport     Inactive
Monitoring          Active
RecoveryActionsEnabled    Active
AutoDiscoverProxy     Inactive
ActiveSyncProxy      Inactive
EcpProxy          Inactive
EwsProxy          Inactive
ImapProxy         Inactive
OabProxy          Inactive
OwaProxy          Inactive
PopProxy          Inactive
PushNotificationsProxy   Inactive
RpsProxy          Inactive
RwsProxy          Inactive
RpcProxy          Inactive
UMCallRouter        Inactive
XropProxy         Inactive
HttpProxyAvailabilityGroup Inactive
ForwardSyncDaemon     Inactive
ProvisioningRps      Inactive
MapiProxy         Inactive
EdgeTransport       Inactive
HighAvailability      Inactive
SharedCache        Inactive
MailboxDeliveryProxy    Inactive
RoutingUpdates       Inactive
RestProxy         Inactive
DefaultProxy        Inactive
Lsass           Inactive
RoutingService       Inactive
E4EProxy          Inactive
CafeLAMv2         Inactive
LogExportProvider     Inactive

Hangi .NET Framework ve Exchange Server Cumulative Update

Bir çok Exchange admini, CU kurulum sonrası Exchange Server’ların sorun olduğunu ve çalışmadığını gördü. Exchange Server için .NET Framework’ün gerekli olduğunu bilmek önemlidir. Exchange 2016’ya Toplu Güncelleştirmeler’i yüklerken bazen .NET Framework’ü güncellememiz gerekir. Bu her zaman böyle değildir, bazen Toplu Güncelleştirmeyi güncellemeden Toplu Güncelleştirmeyi çalıştırabilirsiniz. Evet, .NET Framework’ü ücretsiz olarak indirebiliriz.

https://dotnet.microsoft.com/download/dotnet-framework

Bilgi hazırlayın

Microsoft .NET Framework hakkında ne diyor:

Exchange Server’ı desteklenmeyen bir CU’dan geçerli CU’ya yükseltirken ve hiçbir ara CU kullanılamazken, önce Exchange Server sürümünüz tarafından desteklenen en son .NET sürümüne yükseltmeniz ve hemen geçerli CU’ya yükseltmeniz gerekir. Bu yöntem, Exchange sunucularınızı güncel ve en son desteklenen CU’da tutma gereksiniminin yerini almaz. Microsoft, bu yöntemi kullanarak Microsoft Destek Hizmetleri’ne başvurma gereksinimiyle sonuçlanabilecek bir yükseltme hatasının oluşmayacağını iddia etmez.

.NET Framework ve Exchange Server 2016’yı güncel tutun

Daha uzun bir güncelleme yolu yürütmenize gerek kalmaması için Exchange Server 2016’nızı güncel tutun. Exchange CU ISO’yu kullanılabilir olduğunda indirmenizi ve sabit diske kaydetmenizi öneririm. Microsoft, yeni sürümler yayımlandığında eski Exchange CU’ları kaldırır. CU ISO’yu kaydederken yükseltme yolunu gerçekleştirebilirsiniz. Eski bir Exchange CU’yu indirmek için resmi olmayan bir web sitesi kullanabilirsiniz.

.NET Framework ve Exchange Server Toplu Güncelleştirmesi nasıl güncelleştirilir

Bir .NET Framework sürümü veya Exchange Server sürümü çıktığında hemen güncelleme yapmayın. Her zaman bekleyin ve hatalar olup olmadığını kontrol edin. Exchange Server’ı üretimde güncellemeden önce her zaman bir test ortamında test etmeyi unutmayın.

.NET Framework ve Exchange Server Toplu Güncelleştirmesi’ni güncelleştirme yordamını gösteren bir akış şeması yaptım.

Basitleştirmek için, güncelleme yolunu planlarken şu iki adımı aklınızda bulundurun:

 • .NET Framework tarafından desteklenen son Exchange sürümüne güncelleştirme (mavi ok)
 • Exchange Server için desteklenen son .NET Framework güncelleştirmesi (yeşil ok)

İstediğiniz sürümde olana kadar güncellemeye devam edin, bu büyük olasılıkla en son yayınlanan Exchange sürümü olacaktır. Verilen akış şemasını kullanarak, Exchange Server Toplu Güncelleştirme ve .NET Framework için güncelleştirme yolunu izlemek kolaydır.

Install .NET Framework

Exchange Server 2016 CU14’ten Exchange Server 2016 CU16’ya güncelleyeceğiz. .NET Framework’ün indirme sayfasına gidin ve uygun sürümü indirin. Bizim durumumuzda, bu .NET Framework 4.8 olacaktır. İndirme işlemi tamamlandıysa, dosyayı sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştır’ı seçin. .NET Framework’ü Exchange Server’a yükleyin. Kurulum tamamlandığında yeniden başlat

Active Directory ve Etki Alanları Hazırlama

hazırlanıyor

Exchange Toplu Güncelleştirmesini İndirin

Güncel Cumulative Update Listesi

Exchange 2016 için AD’yi hazırlayabilmemiz için önce Exchange 2016 CU ISO’yu indirmemiz gerekiyor. Exchange Server CU’nun bir listesini almak için aşağıdaki sayfaya gidin. Sayfa, Exchange Server derleme sayılarını ve çıkış tarihlerini gösterecektir. Exchange Server 2016 için aşağı kaydırın. Exchange Server 2016 Toplu Güncelleştirmesi’ni karşıdan yükleyin ve C: \ install klasörüne yerleştirin. Yoksa bir yükleme klasörü oluşturun.

Dosya Gezgini’nde, Exchange Server 2016 CU16 ISO görüntü dosyasına sağ tıklayın ve Bağla’yı seçin. ISO görüntüsünü bir sürücüye bağlar. Örneğin, E: \ sürücüsü. E: \ sürücüsü, Exchange yükleme dosyalarını içerir. Bir sonraki adıma geçmeden önce Exchange ISO görüntüsünü bağladığınızdan emin olun.

Active Directory şemasını genişletmeden önce Exchange Server’a aşağıdakilerin yüklenmesi gerekir:

 • RSAT-ADDS özelliği kurulmalıdır.
 • Kurumu yapan kullanıcının Schema Admins ve Enterprise Admins güvenlik gruplarına eklenmesi gerekmektedir.

Active Directory Şemasını etki alanı denetleyicisinden veya kuruluştaki herhangi bir sunucudan uzatabilirsiniz. RSAT-ADDS özelliği etki alanı denetleyicisine zaten yüklenmiş. Şemayı Etki Alanı Denetleyicisi’nde hazırlamak istiyorsanız, yalnızca .NET çerçevesini yüklemeniz gerekir. Bazı organizasyonlar, çevredeki farklı idari sorumluluklar nedeniyle farklı ekiplere sahiptir.

RSAT-ADDS özelliğini yükle

RSAT-ADDS özelliği, etki alanı denetleyicisine ve Exchange Server’a zaten yüklenmiştir. RSAT-ADDS özelliğini yükleyin. PowerShell’i yönetici olarak çalıştırın. RSAT-ADDS özelliği dahil olmak üzere Install-WindowsFeature cmdlet’ini çalıştırın. Sistemde yüklü olup olmadığından emin değilseniz, komutu çalıştırın ve size herhangi bir değişiklik gerekip gerekmediğini söyleyecektir.

Install-WindowsFeature RSAT-ADDS

Schema Admins ve Enterprise Admins güvenlik grupları

Şemayı genişletebilmeniz için hesabınızın Schema Admins ve Enterprise Admins güvenlik gruplarının üyesi olması gerekir. Active Directory’yi açın ve önceden ayarlanmamışsa her iki grubu da hesabınıza ekleyin. Bunlar yüksek ayrıcalık grupları. Bu görevi tamamladığınızda hesabınızı gruplardan kaldırmanızı öneririz. Kendinizi bu gruplara yeni eklediyseniz, yeni grup üyeliğinin etkili olması için oturumu kapatıp tekrar sunucuya girmeniz gerektiğini unutmayın.

Active Directory Şeması Hazırlama

Kuruluşunuzu Exchange 2016 için hazır hale getirmenin ilk adımı Active Directory şemasını genişletmektir. Exchange birçok bilgiyi Active Directory’de depolar, ancak bunu yapmadan önce sınıf ve öznitelik eklemesi / güncellemesi gerekir.

Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırın. Şemayı Exchange 2016 için genişletmek / hazırlamak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

C:\>E:\Setup.exe /IAcceptExchangeServerLicenseTerms /PrepareSchema
 
Microsoft Exchange Server 2016 Cumulative Update 16 Unattended Setup
 
Copying Files...
File copy complete. Setup will now collect additional information needed for installation.
 
 
Performing Microsoft Exchange Server Prerequisite Check
 
  Prerequisite Analysis                                       COMPLETED
 
Configuring Microsoft Exchange Server
 
  Extending Active Directory schema                                 COMPLETED
 
The Exchange Server setup operation completed successfully.

Çıktıda COMPLETED mesajları göreceksiniz. Exchange 2016 için genişletme / hazırlama şeması başarılı oldu.

Active Directory hazırlayın

Active Directory şeması genişletildikten sonra Exchange 2016 için Active Directory’nin diğer bölümlerini hazırlayabilirsiniz. Bu adım sırasında Exchange, bilgileri depolamak için Active Directory’de kapsayıcılar, nesneler ve diğer öğeleri oluşturur. Exchange kapsayıcılarının, nesnelerinin, özniteliklerinin vb. Toplanmasına Exchange kuruluşu adı verilir.

Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırın. Exchange 2016 için Active Directory hazırlamak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

C:\>E:\Setup.exe /IAcceptExchangeServerLicenseTerms /PrepareAD
 
Microsoft Exchange Server 2016 Cumulative Update 16 Unattended Setup
 
Copying Files...
File copy complete. Setup will now collect additional information needed for installation.
 
 
Performing Microsoft Exchange Server Prerequisite Check
 
  Prerequisite Analysis                                       COMPLETED
 
Configuring Microsoft Exchange Server
 
  Organization Preparation                                     COMPLETED
 
The Exchange Server setup operation completed successfully.

Active Directory etki alanlarını hazırlama

Active Directory’yi Exchange için hazır hale getirmenin son adımı, Exchange’in yükleneceği her Active Directory etki alanını hazırlamaktır. Bu adım ek kapsayıcılar, güvenlik grupları oluşturur ve Exchange’in bunlara erişebilmesi için izinler ayarlar.

Birden fazla etki alanınız varsa, Exchange 2016 için tüm etki alanlarını hazırlamak için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

Yalnızca bir etki alanınız varsa, önceki adımdaki / PrepareAD komutu etki alanını sizin için önceden hazırladığından bu adımı atlayabilirsiniz.

C:\>E:\Setup.exe /IAcceptExchangeServerLicenseTerms /PrepareAllDomains
 
Microsoft Exchange Server 2016 Cumulative Update 16 Unattended Setup
 
Copying Files...
File copy complete. Setup will now collect additional information needed for installation.
 
 
Performing Microsoft Exchange Server Prerequisite Check
 
  Prerequisite Analysis                                       COMPLETED
 
Configuring Microsoft Exchange Server
 
  Prepare Domain Progress                                      COMPLETED
 
The Exchange Server setup operation completed successfully.

Exchange Active Directory sürümlerini kontrol etme

AD for Exchange 2016’yı hazırladıktan sonra, Active Directory’nin güncellenip güncellenmediğini kontrol etmek istersiniz. PowerShell’i yönetici olarak çalıştırın. Yürütme İlkesini Kısıtlanmamış olarak ayarladığınızdan emin olun. Y ve Enter tuşlarına basın. Bunu yapmazsanız, komut dosyası çalışmaz.

PS C:\> Set-ExecutionPolicy Unrestricted
 
Execution Policy Change
The execution policy helps protect you from scripts that you do not trust. Changing the execution policy might expose you to the
security risks described in the about_Execution_Policies help topic at http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=135170. Do you want to
change the execution policy?
[Y] Yes [A] Yes to All [N] No [L] No to All [S] Suspend [?] Help (default is "N"): Y

Get-ADversions.ps1 komut dosyasını indirin ve çalıştırın. Daha fazla bilgi için, PowerShell ile Exchange Şeması sürümünü denetleme makalesini okuyun. Ayrıca aşağıdaki komutları tek tek çalıştırabilirsiniz.

# Exchange Schema Version
$sc = (Get-ADRootDSE).SchemaNamingContext
$ob = "CN=ms-Exch-Schema-Version-Pt," + $sc
Write-Output "RangeUpper: $((Get-ADObject $ob -pr rangeUpper).rangeUpper)"

# Exchange Object Version (domain)
$dc = (Get-ADRootDSE).DefaultNamingContext
$ob = "CN=Microsoft Exchange System Objects," + $dc
Write-Output "ObjectVersion (Default): $((Get-ADObject $ob -pr objectVersion).objectVersion)"

# Exchange Object Version (forest)
$cc = (Get-ADRootDSE).ConfigurationNamingContext
$fl = "(objectClass=msExchOrganizationContainer)"
Write-Output "ObjectVersion (Configuration): $((Get-ADObject -LDAPFilter $fl -SearchBase $cc -pr objectVersion).objectVersion)"

Exchange Active Directory sürümleri nasıl onaylanır? Microsoft Docs sayfasını ziyaret edin ve Active Directory sürümlerini bulmak için sayfanın en altına gidin. Liste Microsoft tarafından güncel tutuluyor.

Toplu Güncelleştirme Exchange 2016 katılımsız modunu yükleme

Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırın. Exchange 2016 için Toplu Güncelleştirme’yi başlatmak için komutu çalıştırın.

C:\>E:\Setup.exe /IAcceptExchangeServerLicenseTerms /Mode:Upgrade
 
Microsoft Exchange Server 2016 Cumulative Update 16 Unattended Setup
 
Copying Files...
File copy complete. Setup will now collect additional information needed for installation.
 
Languages
Management tools
Mailbox role: Transport service
Mailbox role: Client Access service
Mailbox role: Unified Messaging service
Mailbox role: Mailbox service
Mailbox role: Front End Transport service
Mailbox role: Client Access Front End service
 
Performing Microsoft Exchange Server Prerequisite Check
 
  Configuring Prerequisites                                     COMPLETED
  Prerequisite Analysis                                       100%
 
Configuring Microsoft Exchange Server
 
  Preparing Setup                                          COMPLETED
  Stopping Services                                         COMPLETED
  Language Files                                          COMPLETED
  Removing Exchange Files                                      COMPLETED
  Preparing Files                                          COMPLETED
  Copying Exchange Files                                      COMPLETED
  Language Files                                          COMPLETED
  Restoring Services                                        COMPLETED
  Language Configuration                                      COMPLETED
  Exchange Management Tools                                     COMPLETED
  Mailbox role: Transport service                                  COMPLETED
  Mailbox role: Client Access service                                COMPLETED
  Mailbox role: Unified Messaging service                              COMPLETED
  Mailbox role: Mailbox service                                   COMPLETED
  Mailbox role: Front End Transport service                             COMPLETED
  Mailbox role: Client Access Front End service                           COMPLETED
  Finalizing Setup                                         COMPLETED
 
The Exchange Server setup operation completed successfully.

Güncelleme başarıyla tamamlandı. Exchange Server’ı yeniden başlatın.

Test

Hata ve uyarıları filtreleyerek olay günlüklerini kontrol edin. Hatalar varsa, sorunları giderdiğinizden ve düzelttiğinizden emin olun.

Exchange Server’ı bakım modundan çıkarın

Güncelleştirmeden sonra Exchange Server EX01’in yeniden etkinleştirilmesini istiyoruz. Exchange Yönetim Kabuğu’nu yönetici olarak çalıştırın.

Artık sunucuyu bakım modundan kaldırabilirsiniz. Not: Sunucu bir DAG üyesi değilse, yalnızca ilk ve son komutlar gereklidir. Sunucu bir DAG üyesiyse, tüm komutları çalıştırmanız gerekir. Sunucuda ayarlanan veritabanı kopyalama otomatik etkinleştirme ilkesi değerini kullanın. Varsayılan Unrestricted‘tır.

[PS] C:\>Set-ServerComponentState EX01 -Component ServerWideOffline -State Active -Requester Maintenance
 
[PS] C:\>Resume-ClusterNode -Name EX01
 
Name    ID  State
----    --  -----
EX01    1   Up
 
[PS] C:\>Set-MailboxServer EX01 -DatabaseCopyAutoActivationPolicy Unrestricted
 
[PS] C:\>Set-MailboxServer EX01 -DatabaseCopyActivationDisabledAndMoveNow $false
 
[PS] C:\>Set-ServerComponentState EX01 -Component HubTransport -State Active -Requester Maintenance

Veritabanı Kullanılabilirlik Gruplarını Yeniden Deneme

Güncelleme işlemi boyunca, veritabanı kopyaları DAG üyeleri arasında taşınır. Etkin veritabanı kopyalarınızı en çok tercih ettikleri DAG üyelerine geri gönderin. Microsoft tarafından sağlanan PowerShell betiğini kullanın.

[PS] C:\>cd $exscripts
 
[PS] C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\scripts\>.\RedistributeActiveDatabases.ps1 -DagName DAG1 -BalanceDbsByActivationPreference

Bakım dışı modunu doğrulama

Exchange Server EX01’in yedeklendiğini ve çalıştığını doğrulayın. Aşağıdaki komutları çalıştırın.

Cluster düğümü durumunun açık olması gerekir.

[PS] C:\>Get-ClusterNode EX01
 
Name     ID  State
----     --  -----
EX01     1   Up

Cluster düğümünde tüm Exchange Sunucularında durum olup olmadığını denetleyin.

[PS] C:\>Get-ClusterNode

Gerekli tüm hizmetlerin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

[PS] C:\>Test-ServiceHealth EX01
 
 
Role          : Mailbox Server Role
RequiredServicesRunning : True
ServicesRunning     : {IISAdmin, MSExchangeADTopology, MSExchangeDelivery, MSExchangeIS, MSExchangeMailboxAssistants, MSExchangeRepl, MSExchangeRPC, MSExchangeServiceHost,
             MSExchangeSubmission, MSExchangeThrottling, MSExchangeTransportLogSearch, W3Svc, WinRM}
ServicesNotRunning   : {}
 
Role          : Client Access Server Role
RequiredServicesRunning : True
ServicesRunning     : {IISAdmin, MSExchangeADTopology, MSExchangeMailboxReplication, MSExchangeRPC, MSExchangeServiceHost, W3Svc, WinRM}
ServicesNotRunning   : {}
 
Role          : Unified Messaging Server Role
RequiredServicesRunning : True
ServicesRunning     : {IISAdmin, MSExchangeADTopology, MSExchangeServiceHost, MSExchangeUM, W3Svc, WinRM}
ServicesNotRunning   : {}
 
Role          : Hub Transport Server Role
RequiredServicesRunning : True
ServicesRunning     : {IISAdmin, MSExchangeADTopology, MSExchangeEdgeSync, MSExchangeServiceHost, MSExchangeTransport, MSExchangeTransportLogSearch, W3Svc, WinRM}
ServicesNotRunning   : {}

MAPI Bağlantısını test edin.

[PS] C:\>Test-MAPIConnectivity -Server EX01
 
MailboxServer   Database      Result  Error
-------------   --------      ------  -----
EX01        DB1        Success
EX01        DB2        Success
EX01        DB3        Success
EX01        DB4        Success
EX01        DB5        Success

Tüm Exchange sunucularında MAPI bağlantısı sınayın.

[PS] C:\>Get-MailboxDatabase | Test-MAPIConnectivity

DAG Kopyalama Durumu Sağlığının sonucunu alın.

[PS] C:\>Get-MailboxDatabaseCopyStatus -Server EX01 | Sort Name | Select Name, Status, Contentindexstate
 
Name   Status ContentIndexState
----   ------ -----------------
DB1\EX01 Mounted      Healthy
DB2\EX02 Mounted      Healthy
DB3\EX01 Mounted      Healthy
DB4\EX02 Mounted      Healthy
DB5\EX01 Mounted      Healthy

Tüm Exchange Sunucularında DAG Kopyalama Durumu Sağlığının sonucunu alın.

[PS] C:\>Get-MailboxDatabaseCopyStatus * | Sort Name | Select Name, Status, Contentindexstate

Replikasyon Sağlık Durumunu Kontrol Edin

[PS] C:\>Test-ReplicationHealth -Server EX01
 
Server Check           Result   Error
------ -----           ------   -----
EX01  ClusterService       Passed
EX01  ReplayService       Passed
EX01  ActiveManager       Passed
EX01  TasksRpcListener      Passed
EX01  TcpListener        Passed
EX01  ServerLocatorService    Passed
EX01  DagMembersUp        Passed
EX01  MonitoringService     Passed
EX01  ClusterNetwork       Passed
EX01  QuorumGroup        Passed
EX01  FileShareQuorum      Passed
EX01  DatabaseRedundancy     Passed
EX01  DatabaseAvailability    Passed
EX01  ClusterService       Passed
EX01  ReplayService       Passed
EX01  ActiveManager       Passed
EX01  TasksRpcListener      Passed
EX01  TcpListener        Passed
EX01  ServerLocatorService    Passed
EX01  DagMembersUp        Passed
EX01  MonitoringService     Passed
EX01  ClusterNetwork       Passed
EX01  QuorumGroup        Passed
EX01  FileShareQuorum      Passed
EX01  DatabaseRedundancy     Passed
EX01  DatabaseAvailability    Passed
EX01  DBCopySuspended      Passed
EX01  DBCopyFailed        Passed
EX01  DBInitializing       Passed
EX01  DBDisconnected       Passed
EX01  DBLogCopyKeepingUp     Passed
EX01  DBLogReplayKeepingUp    Passed

Tüm Exchange sunucularında çoğaltma durumunu denetleyin.

[PS] C:\>Get-DatabaseAvailabilityGroup | Select -ExpandProperty:Servers | Test-ReplicationHealth

Veritabanı Etkinleştirme İlkesi’nin Sınırsız olarak ayarlandığını doğrulayın.

[PS] C:\>Get-MailboxServer EX01 | Select Name, DatabaseCopyAutoActivationPolicy
 
Name     DatabaseCopyAutoActivationPolicy
----     --------------------------------
EX01               Unrestricted

Veritabanı Etkinleştirme İlkesi’nin tüm Exchange Sunucularında Kısıtlanmamış olarak ayarlandığını doğrulayın.

[PS] C:\>Get-MailboxServer | Select Name, DatabaseCopyAutoActivationPolicy

Load balancer

Exchange Server bir yük dengeleyicisinde yapılandırılmış mı? Yük dengeleyici sistem durumu denetimlerinin sunucuyu havuzda aldığını veya çevrimiçi / etkin olarak işaretlediğini doğrulayın. Yük dengeleyici bunu otomatik olarak yapmazsa, sunucuyu el ile çevrimiçi / etkin olarak işaretleyin. Yük dengeleyicinizde oturum açın ve Server EX01’e herhangi bir bağlantıyı etkinleştirmek için ihtiyacınız olan tüm sanal hizmetleri ayarlayın. Genellikle SMTP ve HTTPS sanal servisleri olurdu. Bu, Sunucu EX01’e bağlantıları etkinleştirir.

Sonuç

Bu makalede, 2016 yılında Toplu Güncelleştirme Exchange’in nasıl yükleneceğini öğrendiniz. Akış şemasını kullanarak buna göre planladığınızı bilmek önemlidir. Uygun CU ve .NET Framework kurulum dosyalarını indirin. Sunucuyu bakım moduna alın ve sistemi yeniden başlattıktan sonra güncellemeyi yükleyin. Bu makalede, Toplu Güncelleştirmeyi yüklemek için katılımsız modu kullandık. Son olarak, Exchange Server’ı bakım modundan çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir