"Enter"a basıp içeriğe geçin

Exchange Server Client Access Namespace Yapılandırması

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhaba,

Exchange Serverı ilk kez yüklediğimizde, OWA (Web üzerinden Outlook), ActiveSync(Mobil cihaz erişimi), Exchange Web Servşces (çeşitli istemci ileştişimlerinde kullanılan API gibi çeşitli HTTPS hizmetlerini için varsayılan URL’ler ile önceden yapılandırılmıştır) ve diğer URL’ler.

Varsayılan URL’ler, sunucunun tam alan adını içeriri. Örnek ile açıklamak gerekirse sunucu adımız EXC16.babur.com ise OWA için varsayılan URL “https://exc16.babur.com/owa/” olacaktır. Bu varsayılan URL’ler, hizmetlerin işlev görmesine izin verir ancak aşağıdakiler gibi çeşitli nedenlerle üretim dağıtımları için uygun değildir.

  • Son kullanıcının hatırlaması zordur. Kolayca hatırlamaları için gerekli URL’ler oluşturulmalıdır. Mesela mail.babur.com gibi.
  • Bir sunucu adı içeren URL, yüksek erişilebilirlik anlamında birden fazla sunucu arasında yük dengeleme yapamaz.

Önerilen yapıda, sunucumuzu ilk kez kurduktan sonra Exchange sunucularında yapılandırılan URL adreslerini mail.domain.com gibi genel adlar ile güncellemektir.

Powershell aracılığıyla alan adlarını hızlı bir şekilde güncelleyebiliriz. Bu işlem için internet ortamında bir çok Powershell script’i mevcuttur. Lab ortamında kullanacağım scripte buradan  ulaşabilirsiniz.

ConfigureExchangeURLs.ps1-master

Mevcut durumu yukarıda indirmiş olduğumuz, GetExchangeURL.ps1 scripti ile sorgulayabiliriz. Güncelleme işlemi için yine aynı scriptler içerisinde bulunan ConfigureExchangeURLs scripti ile gerçekleştirebilirsiniz. Mevcut kullanımları aşağıda paylaşılmıştır.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir