"Enter"a basıp içeriğe geçin

Excel açılamıyor çünkü dosya formatı ya da uzantısı doğru değil…

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhaba,

Benim için hiç bir önemi olmayan Office uygulamaları diye konuya girmek istiyorum. Aktif şekilde kullanmıyorum. Özelliklerini, eklentilerini, ek seçenekleri hakkında fazla bilgim yok. Bir çok IT personelinde bu şekilde düşündüğünü tahmin etmekte zorlanmıyacağımı biliyorum. Bizler için önem taşımayan ancak son kullanıcıların, ERP yazılımlarında bulunan binlerce özellikleri kullanmayıp, excel gibi uygulamarda sıkışıp kaldığını ve bunu severek yaptığını görmemiz mümkün. Bazen o kadar abartılıyor ki yılların bilgilerini excelde tutarak bu dosyalar üzerinde çalışıyorlar ve bu şekilde devam ediyorlar.  Satır, sütün sayısı arttıkça haliyle ilgili dosyalar şişmekte ve aniden yılların birikimleri yok olmakta. Verilere erişilememekte.

Bir kullanıcımızın başına gelen problemde buna yakın ve bu dosyaların kurtarılması gerekmekte. İnterneti darma duman ettikten sonra elde tutulur bir şey bulamadım. Hatta kontrol ettiğimde bu problemin bir çok kullanıcının başına geldiğini ve dosyalarını kurtaramadıklarını gördüm. Microsftun kendi sitesi üzerinden sorulmuş ancak olumlu bir şekilde dönüş alınamayan cevapları gördükten sonra artık kullanıcıya üzgün olduğumu belirtecek iken “Stellar Phoenix Excel Repair” isminde bir programa denk geldim. Program çok basit ve kullanışlı şekilde tasarlanmış. Arızalı olan excel dosyanızı seçip, düzelt diyorsunuz o kadar. Öncelikle aldığım hatanın ekran görüntüsünü paylaşayım.

 

hataexcel

Dikkatimi çeken bu hatayı almadan önce excel boyutunun 20Mb gibi bir boyuta sahipken, hatayı aldıktan sonra boyutu 10kb gibi bir boyuta düştü. Programa buradan ulaşabilirsiniz, fiyat bilgileri sitede yazmaktadır. Ücretsiz olarak siteden indirip programı kurabiliyorsunuz, arızalı olan excel dosyasınızı seçip düzeltmeyi başlatıp, işlem tamamlandığında düzeltilen dosyanın içeriğini görüp kontrollerinizi rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz ancak hatalardan arındırılmış olan halini kayıt etmeniz için sizden lisans bilgileri istemektedir. Hayat kurtaracak önemliliği taşıyan dosyalar için bence verilebilecek bir fiyatı var.

Stellar-Phoenix-Excel-Repair-204x260

 

Umarım başınıza böyle bir olay gelmez, zamanınız harcanmaz 🙂 Eğer denk gelirseniz de probleminizi bu program aracılığıyla giderebilirsiniz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir