"Enter"a basıp içeriğe geçin

ESXi Automatic Startup

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhaba,

Bu yazımızda herhangi bir sebepten dolayı kapanan esxi sunucumuza (elektrik kesintisi vb.) elektrik bağlandığında sunucumuzun direk açıldığı gibi, esxi sunucusu üzerinde kurulu olan işletim sistemlerininde otomatik şekilde açılmasını sağlayacağız. Öncelikle neden böyle bir şeye ihtiyaç duyarız biraz bahsedelim. Uzak lokasyonlar da bir çok sunucumuz olabilir hatta sistemin kapandığından haberimiz bile bazen olmaz çünkü oradaki elektrikçi arkadaşlar bir işlem yaparken sizin fikrinizi almadan çalışmayı severler ancak elektriği bağladıklarında lokasyonda çalışan bir sistem artık yoktur. DC kapalı, DHCP servisi çalışmıyor, dosya sunucusuna erişemiyoruz gibi. Bu ve benzeri durumlarda mağduriyetin daha çabuk giderilmesi, hem de sizlerin bu sorun nereden kaynaklı olabilir ki gibi bir düşünceye başlamadan hayat kurtaracaktır.

Öncelikle Esxi sunucumuza vSphere client ile bağlanalım ve hostumuzun üzerine tıklayıp, Configuration seçeneğine tıklayalım.  Sol tarafta bulunan Software sekmesi altında bulunan Virtual Machine Startup/Shutdown seçeneğine tıklayıp üst menüden Properties seçeneğine girelim, açılan menüden  otomatikman başlamasını istediğimiz sistemlerin üzerine tıklayıp, Move Up komutu ile Automatic Startup sekmesi içerisine getirelim. OK butonuna basarak işlemi tamamlayalım.

esxi autostartup

 

İşlem bu kadar, test amaçlı esxi sunucunuzu kapatıp, tekardan açtığınızda sanal sisteminizin de esxi çalıştıktan sonra direk başladığını göreceksiniz. Umarım işinize yarar, faydalı bir yazı olmuştur.

 

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir