"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dell Sunucularda “Lifecycle Controller update required” uyarısı

Last updated on 14 Mayıs 2020

Selamlar,

Sunucumuzun can cekişmesi ve esxi hostun vcenter üzerinde bağlantı kopması sonrası uzun süredir eski firmware ile ayakta duran sunucunun firmware güncellemesini yapayım dedim ancak yapılan yeniden başlama esnasında açılışta denk geldiğim hatayı ele alalım.  Ekran görüntüsünü aşağıda paylaşıyor olacağım.

Genellikle otomatize edilmiş basit ekran üzerinden firmware güncellemelerini yapmak benim için vazgeçilmez olmuştur. Bu işlemi sunucu sistemi ilk açılışta karşımıza çıkan F10 aracılığıyla erişimi sağladığımız Lifecycle Controller üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaştığımızda Lifecycle Controllera nasıl erişeceğimizi ele alalım.

İlk başta F2 aracılığıyla System Setup menüsüne erişelim.

Açılan menü üzerinden iDrac Settings bölümüne giriş sağlayalım.

Yine açılan menüden Lifecycle Controller seçeneğine giriş sağlayalım.

Mevcut yapımızda Lifecycle Controller Actions menüsünün No olarak güncellendiğini göreceğiz. İlgili menüde Yes seçeneğini seçerek işlemimizi kayıt edip sistemimizi yeniden başlatalım.

 

Yenidne başlatma esnasında beklenilen Lifecycle Controller seçeneğinin devrede olup F10 seçeneğinin aktifleşmesi ancak herzaman bu şekidle olmamakta. Eğer ilgili işlem hala düzelmediyse  Lifecycle Controller Repair Paketini Dell destek sayfası üzerinden indirip idrac aracılığıyla kurulumu gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

Bu işlem için idrac üzerinden bağlantımızı sağlayıp, Overview -> iDrac Settings -> Update and Rollback menüsü üzerinden indirmiş olduğumuz Lifecycle Controller Repair paketinin tekrardan gereçkli düzeltmelerinin yapılmasını gerçekleştirebiliriz. Yine düzelmezse “LifeCycle Controller Application Dell Update Package (DUP)” paketini destek sayfasından indirirerek yeni güncelleme işlemini gerçekleştirebiliriz.

Ben karşılaşılan hatayı ilk belirttiğim şekilde system setup üzerinden gerçekleştirerek halledebildim.

Başka bir makalemizde görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir