"Enter"a basıp içeriğe geçin

Azure Grup Tabanlı Lisanslama ile Office 365 Lisanslarının Atanması

Office 365 lisanslarını yönetmenin ve atamanın mükemmel ve kolay bir yolu var mı? Büyük bir ortamı yönetiyorsanız ve bir yapıya sahip olacaksanız, en iyi kullanacak yol Azure grup tabanlı lisanslama ile Office 365 lisansları atamaktır.

Active Directory üzerinde Lisans atanması yapılması düşünülen bir Security grup oluşturalım. Azure Active Directory Connect üzerinden ilgili OU nun bulut ortamına senkronize olduğundan emin olalım.

Azure Portal üzerinden Groups alanına girelim, İlgili OU senkronize olduğu için OU altında atama yapmak istediğimiz grubun Azure Grouplar altında olduğunu görüyoruz.

Portal üzerinden Azure Active Directory, sonrasında Licenses ve sonrasında All products alanına giriş yapalım. Açılan sayfada atama yapmak istediğimiz lisansı seçip üst alanda bulunan + Assign butonuna tıklayalım.

Users and groups alanının altında bulunan + add users and groups seçeneğini seçerek senkronize ettiğimiz Security grubu seçelim.

Assign license ile atamış olduğumuz lisansın alt alanlarını aktif edip ya da kapatabiliriz.

Review + Assign diyerek yapılan işlemin özet bilgisini görüp, Assign diyerek ilgili gruba atama işlemini gerçekleştirelim.

Licensed groups altında ilgili grubu görebiliyoruz.

İlgili grubun üyelerini kontrol ettiğimizde, test için oluşturup gruba üye etmiş olduğum kullanıcının mail adresinin açıldığı ve lisansının atandığını görebiliyoruz.

Lisans ataması yapmak istediğimiz kişilerin ilgili gruba üye olması gerektiğini unutmayın ve senkronizasyon için gerekli tedbirleri kontrol edelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir