"Enter"a basıp içeriğe geçin

Synology Disk Yapılandırılması – Raid Oluşturma

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhaba,

Bu makalemizde Synology disk ünitemiz üzerinde bulunan disklere raid yapılandırılmasının nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Synology arayüzüne web browserimiz üzerinden bağlandığımız da sol üst köşede bulunan logosuna tıklayarak açılan menüden Depolama Yöneticisini seçiyoruz. Açılan sayfadan, solda bulunan menülerde bulunan “Birime” tıklıyoruz. Sistemimizde tanımlanmış herhangi bir birim olmadığı uyarısını bize iletecektir. Yukarıda bulunan “oluştur” seçeneği ile işlemimize devam ediyoruz.

raid (1)

raid (8)

Açılan menüde Mod seçme ekranı ile karşılaşacağız, bu ekranda bulunan “Hızlı” ibaresini seçip devam ettiğimizde disk türünü SHR birimine çevirecektir. SHR hakkında buradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Biz “Özel” seçeneğini seçerek Raid disk yapılandırması yapacağız. İleri diyerek devam ediyoruz. Raid hakkında detaylı bilgi için burayı  kontrol edebilirsiniz.

raid (3)

“RAID’de Tekli Volüm” seçeneğini seçerek devam ediyorum.

raid (4)

Birim oluşturacağımız disklerimizi buradan seçip işlemimize devam ediyoruz. Kullanmış olduğum Synology ürününe en fazla iki adet disk takılmaktadır, bu sebepten dolayı tekli volume raid işlemini uygulamaktayım. İki adet diskimi seçip ileri seçeneği ile devam ediyoruz. Disk içerisinde bulunan bütün verilerimiz silinecektir. Bu işlemleri yapmadan önce eğer disk içerisinde önemli bir veriniz mevcut ise yedekleme işlemi uygulayınız.

raid (5)

raid (6)

Kullanacağımız RAID türünü seçip devam ediyoruz,

raid (7)

İlgili raid tipini de seçtikten sonra “Disk Kontrolü” ekranı gelmekte. Bu işlemi yapmanız tavsiye edilir, disk üzerinde arızalı bölümler, ilgili uygulama aracılığıyla düzeltilecektir. İşlemimizin daha fazla uzun sürmemesi için “hayır” diyerek bu ekranı atlıyorum.

İleri dediğimizde yapmış olduğumuz işlemlerin raporunu bize sunacak, işlemlerde bir değişiklik yapmayacaksak, “uygula” butonuna basarak işlemi tamamlayabiliriz.

raid (8)

raid (9)

raid (10)

raid (11)

raid (12)

 

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir