"Enter"a basıp içeriğe geçin

OpenManage Enterprise ile Firmware Güncelleştirmesi

Last updated on 28 Ocak 2021

Kurulumu bir önceki makalemizde nasıl yapacağımızı paylaşmıştık. İlgili device grubumuzu oluşturmuştuk. Şimdi suncularımızdan birinin firmware güncelleştirme işlemini gerçekleştirelim.

https://www.onurbabur.com/openmanage-enterprise-kurulumu-ve-yapilandirilmasi/

Configuration sekmesinden Firmware/Driver Compliance seçeneğine giriş yapalım.

Create Baseline diyelim,

Baseline name alanına oluşturacağımız baseline için bir isim verelim. Catalog alanında bulunan Add butonuna tıklayarak, kataloğumuza bir isim belirleyip ilgili güncelleştirmeleri nereden çekeceğini belirtelim.

Finish diyerek Target menüsüne geşiş yapalım. Bu alandan Select devices ve Select Groups seçeneklerinden ilerleyeceğiz. Select Groups diyerek oluştmuş olduğumuz grubun hepsine firmware gönderebiliriz ki çalışan yapıda böyle birşey çok mantıklı ve sağlıklı olmayacaktır. (Kesintilere neden olacağı için) Select Devices seçeneğine tıklayarak bir önceki makalede oluşturduğumuz grup içerisinden uygun gördüğümüz birtanesini seçerek finish diyelim.

Finish dedikten sonra eklemiş olduğumuz makinemiz için oluşturduğumuz baseline kullanılarak online bir tarama yaparak bir rapor oluşturdu.

View Report menüsüne tıklayarak raporu inceleyebiliriz,

Rapor üzerinde kritik seviyede olan güncelleştirme bilgileri kırmızı olarak gösterilmekte. Donanımın mevcut firmware bilgisi ve yayımlanmış en güncel firmware bilgileri gösterilmekte. Yanı sıra sonradan takılmış olan HBA kartlarınında firmware bilgileri gözükmekte. Custom ESX imajları kullanırken bu driverlar genellikle esx üzerinde yüklendiğinden sorun yaşanmıyor ancak OpenManage Enterprise uygulamasında benim dikkatimi çeken en güzel şey bu olmuştu. Dahili donanımların firmware güncelleştirmelerinin yanı sıra sonradan sisteme dahil edilen donanımlarında tespit edilmesi ve firmwarelerinin güncelleştirilebiliyor olması.

Kurulumunun yapılmasını istediğimiz firmwareleri seçip, sol üst köşede bulunan Make Compliant menüsüne tıklayalım. Schedule Update seçeneği gelecek, burada güncelleştirmelerin ne zaman yapılacağını belirtiyoruz, ben biran önce bu işleme başlamak istiyorum ve update now seçeğini seçerek sağ alt köşede bulunan update butonuna tıklayarak işlemi başlatalım.

Kurulum esnasında yeniden başlatmaların olacağı bilgisi verilmekte.

Job Details sayfasında yapılan işlemleri, şuan güncelleme işleminin ne aşamada olduğunu takip edebilirsiniz.

Kurulum tamamlandığında Completed olarak Job Historyde gözükecektir. Firmware Update işlemleri zaman almaktadır, bu gibi durumlarda sabırlı olmakta fayda var. idrac üzerinden bağlantı sağlayıp işlemler ne durumda gibi bakma işlemlerinden sakının çünkü lifecycle controller da dahil olmak üzere update edilmekte, idrac üzerinden bağlantı sağlandığında update işlemi ya beklemeye alınacak ya da hata verecektir. Genellikle beklemeye almakta ve size beklemede dememekte, işlemi yapıyormuş gibi beklemekte. İlgili konsollar kapatıldıktan sonra işleme devam etmekte.

İşlemler tamamlandığında device sekmesi altından ilgili donanımlarımızın firmwarelerinin versiyonlarını kontrol edebiliriz.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir