"Enter"a basıp içeriğe geçin

Exchange Server DAG üzerinde Veritabanı Geçişlerini Yönetme

Last updated on 14 Mayıs 2020

Exchange Server DAG yapısı üzerinde kullanılabilir veritabanı herhangi bir zamanda aktif veya pasif olarak kullanılacağı kabul edilir.

Etkin veritabanı kopyası, DAG üyesine bağlı ve istemcilere hizmet etmek için kullanılan kopyadır. Pasif veritabanı kopyaları (en fazla 15 tanesi) DAG içindeki diğer posta kutusu sunucularında bulunanlardır. Değişiklikler etkin veretabanı kopyasından pasif veritabanı kopyasına sync edilir.

Etkin veritabanı kopyası, DAG üyeleri arasında taşınabilir durumdadır. Bu işlem A sunucusundan B sunucusuna taşıma işlemi olarak gerçekleştirilmez. Gerçekte bu işlem iki kopya arasında aktif/pasif yer değiştirme işlemidir.

Etkin veritabanı kopyasının başka bir DAG üyesine taşınmasının iki yolu vardır. Failover ve Switchover olarak tanımlanır.

Failover – Etkin kopyayı barındıran sunucunun hatasından kaynaklı, planlanmamış bir durumdan gerçekleşen değişim işlemidir.

Switchover – Planlı olarak gerçekleştirilen, sunucu bakımından ya da farklı bir nedenden dolayı sistem yöneticisi tarafından gerçekleştirilme işlemidir.

Bu örneğimizde Switchover işlemini gerçekleştireceğiz.

Mailbox Database 1 veritabanını E14MB2 ye taşımak için işlemimizi gerçekleştirip, kopya durumunu gözden geçirebiliriz. Bu durumda E15MB2 de bulunan pasif kopyanın sağlıklı olduğunu, kopyalama kuyruğı uzunluğu sorunu olmadığından emin olun.

Bu koşullar altında Veritabanı kopyasını etkinleştir bağlantısını tıklayarak geçişi başlatabiliriz.

Yelemi onaylamamız istenir ve ilerleme çubuğunu takip ederek işlemin ne zaman tamamlandığını bize bildirir.

İşlem tamamlandığında Kapat butonuna tıklayalım. Bu durumda, veritabanının artık E15MB2 sunucusu üzerinden etkin olduğunu görebiliriz.

Makale için kaynak olarak https://practical365.com/ sayfasından yararlanılmış olup Türkçe’ye çeviri işlemi gerçekleştirilmiştir.

EMS Powershell üzerinden işlemi gerçekleştirmek için ise;

Tüm veritabanlarını EX2 adlı sunucuya geçirmek için

Move-ActiveMailboxDatabase -Server EX2

DB1 adlı veritabanını EX2 adlı sunucuya geçirmek için,

Move-ActiveMailboxDatabase DB1 -ActivateOnServer EX2

komutlar kullanılır.

Taşınması gereken veritabanındaki yüke bağlı olarak geçişin tamamlanması birkaç dakika sürecektir. Geçiş sırasında Outlook istemcileri bağlantılarını yaklaşık bir dakika kadar kaybedebilir ancak normal koşullarda otomatik olarak yeniden bağlanmaları beklenir.

Geçişi doğrulamak için (örneğin DB1 adlı veritabanı için), aşağıdaki cmdlet çalıştırılır.

Get-MailboxDatabaseCopyStatus DB1

Veritabanı durumunu aşağıdaki şekilde görmelisiniz,

Aktif node – Mounted

Pasif Node – Healthy

Aşağıdağı cmdlet ile ise veritabanının aktif olanın durumunu görebilirsiniz (DB1 için)

Get-MailboxDatabase DB1

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir