"Enter"a basıp içeriğe geçin

CentOS Disk Ekleme fstab

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhaba,

Bu yazımızda mevcut sistemim üzerinde bulunan ikinci disk üzerinde bulunan .vhd dizinine erişemediğim için nasıl bir aksiyon aldığım üzerine olacak.

Öncelikle bilgisayarımda Ubuntu dağıtımı kuruluydu, arkadaşlarımın talebi üzerine mevcut diskimi formatlayıp CentOS dağıtımının kurulumunu yaptım. İkinci diskim üzerinde Virtual Box üzerinde kurulu olan Windows 10 istemcisi mevcuttu. *.exe gibi ihtiyaçlarımı oradan çalıştırıp işlemlerimi hallediyordum. Tekrardan kurulum yapmamak için mevcut .vhd yi kullanmak istedim ancak virtual box üzerinden ilgili ikinci diskime erişemiyordum.

Öncelikle terminal üzerinden lsblk komutu ile tüm mevcut disklerimizi listeleyip bilgi alalım.

Listede de görüldüğü üzere sdb bizim ikinci diskimiz.

/mnt/ dizini içerisine disk2 adında bir klasör oluşturdum. Bu klasöre mevcut diskimi oraya bağlayacağız.

mount /dev/sdb1        /mnt/disk2/

komutunu kullanarak sdb1 diskini /mnt/ altında bulunaun disk2 dizinine bağlıyoruz.

Şuan burada yapmış olduğumuz disk bağlama işlemi anlık oldu daim ve kalıcı olması için fstab alanına (Filesystem Mount Table) alanına da ekleme yapmamız gerekmektedir.

vi editörünü kullanarak fstabı açıyoruz.

vi /etc/fstab

fstab alanında listenin en sonuna gelip “i” harfine basıp editleme işlemini başlatıyoruz. listenin sonuna resimde de görüldüğü üzere;

en alta

/dev/sdb1              /mnt/disk                     ext4            defaults             0  0

satırını ekliyoruz.

Burada belirtilen 0 fscheck yapılması isteniyorsa, istenmiyorsa 2 yazılır. ikinci sıradaki değer ise diski kaçıncı sırada bağlayacaksak onu belirtiyoruz. İlgili satırı yazdıktan sonra ESC’ye basıp :wq! komutu ile yaptığımız işlemi kayıt edip çıkış sağlıyoruz.

İşlemimiz tamamlandı tekrardan virtual diski açıp disk ekleme alanından /mnt/disk2 alanı altında diskimize erişebiliriz.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir