Windows Server 2016’de Remote Desktop Services Kurulumu

Merhaba,

Windows Server 2016 da ki Uzak Masaüstü Hizmetleri (RDS) Microsoft’un VDI (Sanal Masaüstü Altyapısı) ürünüdür. Daha önce Terminal Service olarak bilinen RDS, oturum tabanlı sanal masaüstleri, sanal makine tabanlı sanal masaüstlerini ve son kullanıcılara uygulamalar sağlar. Bu özellikleri kullanabilmek sunucumuz üzerine ilgili servisi kurmamız gerekir. Bu makalemizde ilgili servisin kurulumunu ele alacağız.

Mevcut lab ortamımda bir adet DC ve RDS rolunu yükleyeceğim Server 2016 makinem mevcut. Kurulumu gerçekleştireceğim sunucumda logon olup, Add Roles and Features seçeneğini kullanarak işlemlerimizi başlatıyoruz.

Installation Type ekranında “Remote Desktop Services Installation” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Aşağıda görebileceğiniz gibi Server 2016 da RDS hizmetlerini yüklemek için üç yol vardır. Bunlar hızlı, multipoint ve standartır. Hızlı dağıtım seçeneğinde, gerekli RDS hizmetlerinden üçü tek bir sunucuya yüklenir. Üç servis, RD oturum Ana Bilgisayarı, RD bağlantı aracı ve RD Web erişimi’dir. Benzer şekilde, hızlı yükleme ayrıca bir koleksiyon oluşturur ve bazı RemoteApp programlarını yayınlar. Burada hızlı dağıtım seçeneğini kuracağım. Her RDS bileşenini ayırmak isterseniz standart dağıtım seçeneğini belirleyebilirsiniz. Hızlı Başlangıç olarak Dağıtım Türünü seçip ve ileriye tıklayalım.

Dağıtım Senaryosu, sanal makine tabanlı veya oturum tabanlı da olabilir. Burada session-based seçeceğini seçip. İleri seçeneğiyle devam ediyoruz.

Sunucu Seçimi sayfasında, mevcut sunucu aşağıda gösterildiği gibi otomatik olarak eklenecektir. İleri butonuna basarak devam ediyoruz.

Yükleme seçeneklerini gözden geçirdikten sonra, kurulacak servisleri kontrol edip edin, aşağıda yazan ihtiyaç halinde otomatik olarak sunucuyu yeniden başlatın seçeneğini seçip Dağıt’a tıklayalım.

Yükleme şimdi başlayacak. Sunucu otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Yeniden başlatma işleminden sonra tekrar giriş yapıp, yüklemenin başarıyla tamamlandığını görebilirsiniz. Kapat’a tıklayalım.

Şimdi kurulumu doğrulayalım. Sunucu Yöneticisi’ni açın. Sol bölmede Uzak Masaüstü Hizmetleri’ni tıklayın. Aşağıda gösterildiği gibi RDS dağıtımına Genel Bakış’ı görebilirsiniz. Görebildiğimiz gibi, RD Web Erişimi, RD Bağlantı Aracısı ve RD Oturum Ana Bilgisayarı kuruldu. Uygulamaların veya masaüstü oturumlarının İnternet’ten erişilmesini istiyorsanız, RD Ağ Geçidi’ni yüklemeniz gerekir. Benzer şekilde, RDS sunucusunu etkinleştirmek için RD Lisansı yüklemeniz gerekir.

Yüklü uygulamaları da görüntüleyebilirsiniz. Koleksiyonlar altında, yalnızca Hızlı Dağıtım yükleme seçeneği tarafından oluşturulan bir koleksiyon olan QuckSessionCollection öğesini tıklayın. Gördüğünüz gibi hesap makinesi, boya ve wordpad uygulamaları yayınlandı.

Bu uygulamalara erişmek için web tarayıcısını açın ve RD Web Erişimi sunucusunun URL’sini yazın. Kullanıcı adı ve şifre yazın ve aşağıda gösterildiği gibi sunucuya giriş yapın. RD Web Erişimi sayfasının görünümünü de özelleştirebilirsiniz.

Başka bir makalemizde görüşmek üzere,

 

4 thoughts on “Windows Server 2016’de Remote Desktop Services Kurulumu”

  1. serhan koçak

    merhaba server 2012 r2 de dc kurmadan power Shell ile rds kurabiliyorduk 2016 dc kurmadan bir yöntemi var mı?

    1. Merhaba, server 2016 da active directory olmadan RDP kurulum makalesi bekliyorduk ama sanırım yetişmedi. 2016 da AD kurmadan yine RDP kurulum imkanı var mıdır acaba?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top