"Enter"a basıp içeriğe geçin

Exchange Server Database Yapılandırması

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhaba,

Bu yazımızda Exchange Server üzerinde yeni bir database nasıl oluşturulabileceğini inceleyeceğiz. Exchange Admin Center sayfasından Servers menüsü altında bulunan Databases menüsü altında bulunan + (New) butonu ile yeni mailbox db yapılandırma işlemini başlatıyoruz.

New Database menüsü ile karşılaşıyoruz. Bu ekranda oluşturacağımız yeni database ismini girmemiz beklenmektedir. Server sekmesinden oluşturacağımız yeni database dosyamızı hangi Exchange sunucumuz üzerinde bulunacağını belirtiyoruz. Database file path ve Log folder path dizini otomatik olarak doldurulacaktır. Tavsiye edilen DB ve LOG dosyalarını ayırıp farklı diskler üzerinde tutmamız gerektiğidir. Herhangi bir sebepten dolayı DB dosyasına bir sorun olduğunda LOG’lar üzerinden verilerimizi kurtarabilmekteyiz.

Aşağıda gördüğünüz üzere DB ismimi DB01 olarak girdim, Exchange sunucumu seçip, DB ve LOG dosyalarının saklanacağı alanları farklı disk yolları olarak belirttim. Save diyerek işlemimizi başlatıyoruz. DB oluşturulduktan sonra otomatikman sisteme mount edilecektir.

EAC ekranında databases sekmesi altında kontrol ettiğimizde yeni oluşturmuş olduğumuz DB’nin eklendiğini görüyoruz.

E ve F dizinlerini kontrol ettiğimizde DB ve LOG dosyalarımızın oluştuğunu görebiliriz.

Başka bir makalemizde görüşmek üzere,

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir