"Enter"a basıp içeriğe geçin

WSUS DB Yapılandırılması

Selamlar,

Bu yazımızda çok önceden ortamıza kurmuş olduğumuz WSUS DB konfigurasyonunu nasıl yapıldığını kontrol edeceğiz. İşin aslı SQL üzerinden rapor alarak makinelere yüklenen , eksik güncelleştirmeleri tespit etmek için rapor ekranı oluşturma gereksinimi doğdu.

Ortamımızdaki WSUS DB yapılandırması local database mi yoksa harici bir SQL sunucu üzerine mi yapıldığını aşağıdaki yöntem ile tespit edebiliriz.

Powershell üzerinden aşağıdaki komut çalıştırılarak,

Get-WindowsFeature -Name UpdateServices*

Windows Server Update Services Featureu seçeneklerinden SQL Server Connectivity kurulumunun yapıldığını görüyoruz. Bu ortamımızda bulunan SQL sunucusu üzerine kurulum yapıldığı anlamına gelmektedir. WID Connectivity seçili olsa idi WSUS internal database üzerine kurulum yapıldığını görecektik.

WSUS sunucumuz üzerinden Regedit aracılığıyla aşağıdaki dizine gidelim.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Update Services\Server\Setup

Setup sayfası altında SqlServerName dizini karşılığında bulunan alanda, SQL Sunucusu ve Instance name bilgilerini, WindowsAuthentication karşılığında SQL kimlik doğrulama olarak yapılandırma şeklini görebiliriz.

Regedit üzerinden de SQL sunucu ve Instance bilgilerine ulaştıktan sonra SQL sunucumuz üzerinden istediğimiz düzenlemeleri yapabiliriz.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir