vCenter’a Yeni Sanal Makina Eklenince Alarm Oluşturulması

Merhaba,

Bu yazımızda VMware sanallaştırma ortamımızda yeni bir makina oluşturulduğunda tarafımıza bilgilendirme maili iletmesi için alarm oluşturma işleminin nasıl yapılacağını ele alacağız.

vCenter uygulamamızı açıyoruoz, En üst dizini üzerinden vCenter üzerinden Alarms sekmesine tıklıyoruz.

Alarms sayfasında, Definitions seçeneğini seçiyoruz. Açılan ekrandan boş bir alana sağ tıklayarak New Alarms seçeneğini seçiyoruz.

General sekmesinde Alarm name kısmına, planladığımız alarm ismini yazıyoruz. Alarm tipi ekranında spesifik bir alarm oluşturacağımı belirtiyor ve Enable this alarm seçeneğini seçip, Triggers sekmesine geçiyoruz.

Triggers sekmesinde Add butonu ile iki adet spesifik özellik ekliyoruz. Burada bulunan özelliklerden bir tanesini “Creating VM” diğerini de “Deploying VM” olarak güncelliyorum.

Actions seçeneğine geçip, ilgili alarm işlemi oluştuğunda mail iletmesi için yapılandırma gerçekleştireceğiz. Actions ekranında Add butonu ile bir adet aksiyon belirtiyoruz.

Aksiyonumuz ilgili alarm oluştuğunda mail iletmesi, configuration sekmesi altında ilgili mailin kime iletileceğine dair mail bilgisi giriyoruz.

İşlemimiz bu kadar.

Oluşturulan bu alarmdan sonra oluşturulacak bir sanal makine sonrası hem mail ile bilgilendirileceksiniz hem de vCenter arayüzünde alarmlar sekmesinde ilgili alarm oluşacak.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top