"Enter"a basıp içeriğe geçin

Vagrant Boxes nedir?

Last updated on 2 Kasım 2020

Genel olarak vagrant ile biraz ilgili vagrant box dosyalarıyla uğraştık, Box dosyalarımızı yönetmek için kullanacağımız bazı komutları ele alalım. bu nedenle box dosyaları, vagrant ortamı için yalnızca bir paketleme formatıdır. Ve Boxlar, vagrantın desteklediği ve aynı çalışma ortamını ortaya çıkarmak için kullanılacağı bir platformdaki herkes tarafından kullanılabilir.

Bununla birlitke sürüm oluşturma da desteklenmektedir. Dolayısıyla, kendi boxlarımızı yaratacaksanız, oluştururken ve değişiklik yaparken kullanabileceğiniz yapıya sahibiz. Bu şekilde, bir değişiklik yaparsanız ve bunun işe yaramadığını anlarsanız, geri dönüp kutunun önceki sürümünü kullanmak için kurtuluş yoluna sahip olursunuz. Ayrıca yapıda da var. Gidip sorunu düzenleyin ve bu kutu için de yeni bir sürüm oluşturun. Tabiki vagrant topluluğu mevcut, bu yüzden gidip uygulamamız veya ortamımız için harika olacak boxesları denemek ve bulmak için kullanacağımız bir topluluk mevcut, gidip kontrol etmek için https://app.vagrantup.com/boxes/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

vagrant box komutları,

vagrant box add ADDRESS : Vagrant'a verilen adrese sahip bir box ekler.
vagrant box list : Vagrant'a bağlı tüm boxları listeler.
vagrant box outdated : Mevcut Vagrant ortamımızda kullandığınız kutunun eski olup olmadığını söyler. --Global bayrağı mevcutsa, kurulan her kutu güncellemeler için kontrol edilecektir.
vagrant box prune : Kurulu kutuların eski sürümlerini kaldırır. Kutu şu anda kullanılıyorsa, vagrant onay isteyecektir.
vagrant box remove <NAME> : Verilen isimle eşleşen Vagrant'tan bir kutuyu kaldırır.
vagrant box repackage <NAME> <PROVIDER> <VERSION> : Verilen kutuyu yeniden paketler ve onu yeniden dağıtabilmeniz için geçerli dizine yerleştirir. Kutunun adı, sağlayıcısı ve versiyonu vagrant kutusu listesi kullanılarak alınabilir.
vagrant box update : Mevcut güncellemeler varsa mevcut Vagrant ortamı için kutuyu günceller. Komut ayrıca belirli bir kutuyu (aktif bir Vagrant ortamının dışında) --box bayrağını belirterek güncelleyebilir.
vagrant init hashicorp/precise64 : hashicorp/precise64 için config oluşturur.

Vagrantfile: aşağıdaki şekilde oluşacaktır.

Vagrant.configure("2") do |config|
    config.vm.box="hashicorp/precise64"
end

Box Versiyonlama

  • Vagrant 1.5 dahil olmak üzere, kutular sürüm oluşturmayı destekler.
  • Kutuları vagrant box update komutu ile güncelleyebiliriz. Bu, yeni kutuyu indirecek ve kuracaktır. Bu, çalışan Vagrant ortamlarını sihirli bir şekilde güncellemeyecektir.
  • Bir Vagrant ortamını belirli bir sürümle sınırlayabilirsiniz.
  • Kısıtlamalar, aşağıdakilerin herhangi bir kombinasyonu olabilir: = X,> X, = X, <= X, ~> X: config.vm.box_version= X gibi
  • Ayrıca, Vagrant’ı güncellemeleri otomatik olarak kontrol edecek şekilde yapılandırabilirsiniz: config.vm.box_check_update = false
  • Vagrant eski sürümü otomatik olarak silmez. vagrant box prune.

Kaynak:

https://www.vagrantup.com/docs/cli/box
https://www.vagrantup.com/docs/boxes/versioning

Bi sonraki yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir