"Enter"a basıp içeriğe geçin

SCCM Kurulumu – Bölüm 1

Last updated on 17 Aralık 2020

Selamlar,

Bu yazımızda SCCM kurulumunu ele alıyor olacağız. SCCM Kurulumu öncesi kontrollerimizi, yetkilendirmelerimizi, kurmamız gereken paketlerin kurulumlarını gerçekleştireceğiz.

Bundan önce SQL Server kurulumu yapmayı unutmayalım. Aşağıdaki linki kullanarak kurulumu yapabilrisiniz. Ancak makalede belirtilenlerin yanı sıra Reporting Service kurulumunuda yapmayı unutmayın.

https://www.onurbabur.com/sql-server-2017-kurulumu/

SCCM kurulum dosyası içerisinde \SMSSETUP\BIN\X64\ dizini içerisinde prereqchk.exe /local komutu ile SCCM kurulumunu yapacağımız makinede gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığımızı göreceğiz.

Buradaki hataları tek tek düzeltiyoruz 🙂 Hepsini tabiki burada anlatamayacağım ancak işlemlerimiz tamamlanınca yine buradan kontrollerimizi gerçekleştirebiliriz.

Kurulum yapacağımız sistemimiz üzerine Windows ADK kurulumunu gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

ADK kurulumumuz tamamlandıktan sonra System Management Container oluşturma işlemini gerçekleştireceğiz.

Server Manager üzerinden ADSI Edit paneli açılır. System OU’su üzerinde sağ tıklanıp, yeni bir Object oluşturulur. Oluşturulacak object sınıfı container olarak seçilir. İsmine System Management adı verilir.

System Management objesi tanımlandıktan sonra özelliklerine girilip Security sekmesinde System Center Configuration Manager bilgisayar hesabına Full Control yetkisi tanımlanır bunun yanı sıra Advanced sekmesine tıklanarak Applies to alanı This object and all descendant object olarak olarak güncellenir ve değişiklikler kayıt edilerek çıkış sağlanır.

Kurulum dizini içerisinde yer alan “extadsch” dosyası C dizini altında bir klasör altına kopyalanarak yönetici olarak çalıştırılarak Active Directory şema genişletme işlemi başlatılır.

İşlem tamamlandıkgında C dizini altında ExtADSch isimli bir txt oluşalacaktır. İlgili çıktı aşağıdaki şekilde olmalıdır. İşlem adımları hakkında bilgilendirme yer alan kısımda şema genişlendiğinde gerçekleştiğine dair bilgi düşecektir.

Gereksinimlerin kurulumuna devam edelim.

Add Roles and Features Wizard üzerinden Web Server (IIS) kurulumu gerçekleştirelim.

.NET 3.5 ve .Net 4.7 Features alanlarında bulunan HTTP Activation ve Non-Http Activation alanları seçilir. Yanı sıra BITS kurulumunun kurulması için ilgili alanlar seçilir. Ekran görüntüsünü aşağıda paylaşıyorum.

Bunların yanı sıra Remote Differential Compression alanı da seçilir.

Yanı sıra IIS Server Role Services alanında Security sekmesi altında bulunan Windows Authentication yanı sıra Application Development sekmesinde ASP.NET 3.5, 4.7 (aşağıdaki ekran görüntüsünde bulunan alanlar seçilir.)

Kurulumu gerçekleştirilir.

Bu rollerin yanı sıra WSUS rolü kurulumu da yapılır. Kurulum esnasında ihtiyaca göre Wsus DB’sını local db ya da SQL Server üzerine kurulacağını belirtiyoruz. Ben test ortamımda kullanacağım alanı SQL üzerine yapacağım.

Sonraki makale içeriği SCCM kurulumunu içerecektir.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir