"Enter"a basıp içeriğe geçin

Office 365 Kullanılabilir Toplantı Odaları Nasıl Bulunur

Last updated on 28 Ocak 2021

Outlook kullanıcılarının bir toplantı isteği planlarken karşılaştıkları zorluklardan birisi, uygun bir toplantı odası bulmaktadır. Toplantı odası uygunmu, değil mi bilgilerini görebilmek için farklı yöntemler mevcut. Bunun en kolay yolunu Outlook 2010 ve sonrasında yayımlanan sürümlerde kolay bir şekilde çözümü sağlandı.

Yeni toplantı oluştur penceresi altında Oda Bulucu / Room Finder

Oda Bulucu menüsü altında Oda listesini göster seçeneği mevcut, bu bir açılır menü olarak tasarlanmıştır. Oda listesi posta kutularını içeren özel bir dağıtım grubu türüdür. Bildiğim kadarıyla Exchange Server 2010 ve sonrasında yayımlanmıştır.

Oluşturmuş olduğumuz toplantı odaları direk burada gözüken oda listesi altında gözükmemektedir. Bu işlem için oda listesi dağıtım grubu oluşturup, ilgili dağıtım grubunun içerisine odalarımız ekledikten sonra geldiğini göreceğiz.

Dağıtım grubunu New-DistributionGroup komutunu kullanarak oluşturacağız.

New-DistributionGroup "Grup Adı / Bina Adı vs." -RoomList

Oda listemize ilgili dağıtım grubunu oluşturduktan sonra, önceden oluşturmuş olduğumuz odaların mail adreslerini kullanarak dağıtım grubunun içerisine üye olarak ekleyeceğiz.

Add-DistributionGroupMember -Identity "Grup Adı / Bina Adı vs." -Member oda1@onurbabur.com

Öncelikle komut satırından Office 365 e bağlanıp, ilgili işlemler için ilk adımımızı atalım.

Dağıtım grubu olarak isim standardınızı nasıl uygun görüyorsanız verebilirsiniz . Bina adı, sokak adı lokasyonu tanımlayacak bir isim.

Sonra ilgili dağıtım grubunun içerisine ilgili lokasyonda bulunan toplantı odaları üye olarak eklenir.

Artık oda bulucu içerisinde İlgili Dağıtım grubumuz ve altında Dağıtım grubu içerisinde bulunan toplantı odalarını görebiliriz. Yanı sıra alt kısımda odanın uygun oldugu saat aralıkları çıkmaktadır.

Yapılan işlemler direk sisteme uygulanmayabilir. 24 saat gibi bir süre içerisinde güncellenip, sistem üzerinde uygulandığı diğer kullanıcı notlarında gözlemlenmiştir.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Kullandığım kaynaklar,

https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/exchange/connect-to-exchange-online-powershell?redirectedfrom=MSDN&view=exchange-ps

https://docs.microsoft.com/en-us/exchange/troubleshoot/outlook-issues/show-a-room-list-option-not-displayed-in-room-finder

https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/office/exchange-server-2010/ee633471(v=exchg.141)?redirectedfrom=MSDN

https://docs.microsoft.com/en-us/exchange/troubleshoot/calendars/conference-rooms-not-displayed

https://docs.microsoft.com/en-us/Exchange/recipients/room-mailboxes?view=exchserver-2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir