"Enter"a basıp içeriğe geçin

NetApp Clone Split İşlemi

Last updated on 14 Mayıs 2020

Selamlar,

SnapManager, FlexClone teknolojisini kullanarak oluşturulmuş mevcut bir klonu bölmemizi ve yönetmemizi sağlayan teknolojidir. FlexClone teknolojisinde, klon ve orjinal veritabanı aynı fiziksel veri bloklarını paylaşır. Basite indirgememiz gerekirse mevcut kullandığınız volume üzerinden herhangi bir neden ile geçmiş zamana döndüğümüzde, dönmüş olduğumuz eski volume veritabanını silersek dönülen volume üzerinden veri kaybı yaşarız. Silmediğimizi varsayalım snapshot alınan volume üzerinde 7 günlük snapshot verisi tutuyorsak ve clone dönülmesinin üzerinden 7+ gün geçerse yine veri kaybı yaşarız.

Bugün split işlemini ve hangi seviyede (yüzde durumunu) olduğunu kontrol ediyor olacağız.

NetApp yönetim paneli üzerinden Volume sekmesinde split yapılacak olan volume üzerine sağ tıklanıp Clone -> Split menüsü üzerinden Split işlemi seçilir.

Clone Split menüsünden Start Split komutu ile birlikte split işlemi başlatılır.

Split Status menüsü altından mevcut Split işlemimizin durumunu takip edebiliriz. Volume doluluk oranına, boyutuna göre buradaki işlem süresi zaman alabilir.

NetApp Controller üzerine SSH üzerinden bağlanıp;

vol clone split show

komutu ile birlikte mevcut split işleminin hangi volume üzerinde hangi seviyede olduğunu takip edebiliriz. Block Complete durumu %100 Completed olduğunda eski volume dosyasını silebiliriz.

Başka yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir