"Enter"a basıp içeriğe geçin

mover.io ile Google Drive Verilerinin One Drive üzerine Taşınması

Last updated on 28 Ocak 2021

Hikayenin başına gidecek olursak Google G Suite üzerindeki maillerinin, Microsoft 365 üzerine taşındıktan sonra kullanıcıların Drive üzerindeki verilerinin One Drive üzerine taşınması gerekmektedir, önemli bir konudur.

Şubat 2020 itibari ile birlikte Mover.io tüm dünya genelinde kullanılabilir durumda yayımlandı. Microsoft, Mover’ın satın alındığını duyurduğundan bu yana, migration uzmanları, içeriği buluta taşıma talebi artarken daha fazla müşteriye yönetici tarafından yönetilen ve self servis teklifler dahil olmak üzere geçiş hizmetini sunmak için çok çalıştığını belirtiyor.

Mover, Box, Dropbox, Egnyte ve Google Drive dahil olmak üzere bir düzineden fazla bulut hizmeti sağlayıcısından OneDrive ve SharePoint’e geçişi destekleyerek Office uygulamaları ve Microsoft Teams dahil olmak üzere Microsoft 365 uygulamaları ve hizmetleri arasında sorunsuz dosya işbirliği sağlar. Mover ekibi ayrıca, Microsoft’un her büyüklükteki kuruluşa Microsoft Bulut’a başarılı bir şekilde geçiş yapmaları için doğru araçları, kişileri ve iş ortaklarını sağlama taahhüdünü ilerleten derin uzmanlık ve geçiş teknolojisi de getiriyor.

Bu bilgiler microsoft Tech Community de Mark Kashman ‘ın paylaştığı bilgiler.

Bizde sahada, canlı ortamda bu işlemi nasıl gerçekleştiririz bunu ele alalım. mover.io web sayfasına giriş yapalım.

https://mover.io/

Sayfanın sağ üst köşesinden Login diyerek Office 365 bilgilerimiz ile giriş yapalım.

mover.io giriş sayfası
mover.io Office 365 giriş sayfası

Başarılı şekilde giriş işlemi gerçekleştikten sonra kaynak ve hedef bilgilerin giriş yapılacağı alan ile karşılaşıyoruz. Select source kısmında New Connector butonuna tıklayarak işlemlerimizi başlatalım.

mover.io Hedef, kaynak belirlenmesi

Kaynak konnektör tanım kısmına Google Drive (Single User) alanı seçilerek kimlik doğrulama işlemlerini başlatalım.

Kaynak Konnektörler

Kaynak kısmında seçilen konnektörün görülen ismini belirtip, Authorize seçelim.

kaynak konnektör görünen ad ekranı
gmail giriş ekranı
mover.io Google Drive servisine erişip yetki izin verme ekranı
Kaynak Drive bilgilerinin kimlik doğrulama işlemi gerçekleşti

Google Drive giriş işlemi gerçekleştikten sonra Select Destination alanında Authorize New Connector butonuna tıklayarak hedef bulut alanımızı belirtelim.

hedef konnektör tanımlanması

OneDrive for Business (Single User) alanı seçilerek kimlik doğrulama işlemlerimizi başlatabilmek adına Authorize alanına tıklayalım.

mover.io OneDrive yetkilendirme

Yetki verdikten sonra Kaynak ve Hedef alanında bilgilerimiz aşağıdaki şekilde görülmüş olacak.

mover.io Kaynak ve Hedef bilgilerinin gözüktüğü kimlik doğrulama işlemlerinin sağlandığı alan

Start copy butonuna tıklayarak kopyalama işlemini başlatabiliriz. Bu esnada taşıma işlemi için hedef alanda yeni bir dizin oluşturup oraya taşıma işlemini belirtebiliriz, aynı şekilde kaynak alanında da tüm root dizinini değil sadece belli başlı dosyaları seçerekte taşıma işlemini gerçekleştirebiliriz. Yazımızın başında geçiş senaryosunu ele aldığımızı belirterek işlemimizi başlattığımız için root dizinini aynı şekilde root dizinine taşımak istiyorum.

migration manager sayfasında mevcut durumun gözükmeksi

Migration Manager sayfasında Kaynak ve Hedef pathlerinin gözükmesi, taşınan data bilgisinin gösterilmesi, mevcut durumun gözükmesi hakkında bilgilerimizi görebiliriz. İşlemimiz tamamlandığında aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacağız.

taşıma işlemi tamamlandığında görebileceğimiz alan

İşlemlerimiz bu kadar.

Sonuç olarak Google G Suite sistemi üzerinden maillerimizi M365 üzerine taşıdık, geriye kalan Google Drive üzerindeki verilerimizi de mover.io ile taşıma işlemini gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir