"Enter"a basıp içeriğe geçin

Microsoft Assessment and Planning (MAP) – Bölüm 2

Last updated on 25 Şubat 2019

Selamlar,

Tarama işlemi bittikten sonra ortamınızda aşağıdaki şekilde bir çıktı ile karşılaşıyor olacaksınız.

Completed mesajını gördükten sonra close diyerek uygulamamızın arayüzünden Cloud, Desktop, Server, Desktop Virtualization, Server Virtualization, Database, Usage Tracking alanlarından ortamımızda çıkan tarama sonuçlarına ait bilgileri görüyor olacağız. Örnek olarak, 

Desktop sekmesi altında, ortamımızda kurulu olan Windows 10, 8.1, 7 işletim sistemi makinaları, Office versiyonlarını ve Internet explorer versiyonlarına ait bilgileri göstermekte.

Server sekmesinde, Windows Server 2016 , 2012 R2, 2012, 2008 işletim sistemi bilgilerimiz mevcut.

Usage Tracking alanında AD Kullanıcılarımız, Exchange Server, SCCM, End Point Protection, Skype , WVL, RDP lisans bigilerini görmekteyiz. 

Database sekmesinden ortamımızda kurulu olan SQL Server (arama esnasında SQL taramasını seçtik sadece) adetlerini görmekteyiz. 

Her sekmenin sağ üst üstünde Options alanında Generate SQL Server Assessment Report ve Database Details Reports alanlarına tıklayarak raporu oluşturuyoruz.

Oluşturulan raporların içeriğine baktığımızda SQL versiyonları, her sql içerisinde kaç adet DB olduğu, Instance isimleri, versiyon bilgileri, hangi bilgisayar hesaplarında kurulu olduğuna dair bilgiler mevcut.

Aynı şekilde her sekme altında bulunan rapor oluşturma alanından raporlarınızı olutşurup, envanterinizi çıkartıp gerekli kontrolleriniz sağlayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için, her sekmenin altına girip kontrollerimizi sağlamak yeterli olacaktır 🙂

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Tek Yorum

  1. Volkan Bakşı
    Volkan Bakşı 5 Ekim 2021

    Onur Hoca,

    Paylaşım için çok teşekkürler. Networkte olup domainde olmayan bilgsayarlarda tarama gerçekleşiyor mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir