"Enter"a basıp içeriğe geçin

Google Cloud DNS

Last updated on 14 Mayıs 2020

Selamlar,

Bu yazımızda Google Cloud DNS servisini kullanmayı ele alacağız. Google Cloud DNS hizmetlerini kullabilmek için öncelikle mevcut bir proje üzerine giriş yapılması gerekmektedir.

Proje üzerinden, Network services sekmesine girilir. Açılan sayfa üzerinden Cloud DNS’e giriş yapılır. Cloud DNS sayfasında Create Zone butonuna tıklanarak Zone oluşturma işlemi başlatılır.

Açacağımız Zone kaydı Dış DNS işlemleri için kullanılacağından Zone type Public olarak seçilir. Zone adına açılacak domain adı girilebilir. DNS name içerisine. abc.com, alınan/kullanılacak olan DNS alan adı seçilir. Açıklama kısmına DNS Zone için açıklama bilgisi girilir ve Create komutu ile zone oluşturulur.

Açılan zone içerisinde Add record set komutuna tıklanır.

DNS Name alanına zone içerisine oluşturulacak kayıt girilir. Resource Record Type kısmında açılacak olan kaydın tipi yani Record type tanımlanır. TTL süreleri belirlenir ve kaydımıza karşılık gelecek olan IPv4 bilgisi girilir ve create komutu ile A kaydı girilir.

İşlemimiz bu kadar. İşlemlerin çalışabilmesi için satın alınan domain adının bulunduğu alanda Name Server kayıtlarının google ns kayıtlarına çevirmeyi unutmayın.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir