"Enter"a basıp içeriğe geçin

G Suite – Yönetici Konsolu

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhaba,

Bu yazımızda G Suite yönetici konsolunu inceleyeceğiz. Yönetici konsolu üzerinde hizmetleri etkinleştirmek, kullanıcı eklemek, özellikleri yapılandırmak ve daha fazlası için yönetici konsolunu kullanırsınız.

Yönetici konsoluna erişmek için https://admin.google.com  adresine giriş yapılır. Kimlik doğrulama sayfasında yönetici hesabı e-posta adresinizi alan adı dahil şekilde parola girilerek sayfaya erişim gerçekleşir. (G Suite’e kayıt olduğunuzda, yönetim kullanıcısı olarak oluşturulan hesap)

admin.google.com adresine erişmek, yönetici konsolunda oturum açmanın standart yoludur. Yönetici olarak başka bir google uygulamasında (Gmail gibi) oturum açtıysanız, yönetici konsoluna bir kaç şekilde erişebilirsiniz.

Yeni bir tarayıcı penceresi açın, mail.google.com adresine erişin ve yönetici hesabınızın e-posta adresiyle oturum açın.

G Mail’de sayfanın üst kısmında uygulama başlatıcı ızgarasını tıklayın ve menüyü genişletmek için Diğer’i tıklayın. Aşağıya açılan menüden Admin seçeneğine tıklayın ve Admin konsoluna erişebildiğinizi göreceksiniz.

Yönetici konsoluna yalnızca yönetici yetkisi olan kullanıcılar erişebilir. Yönetici ayrıcalığına sahip olmayan bir kişi yönetici konsolunda oturum açmaya çalıştığında kullanıcı merkezine yönlendirilir. Kullanıcı merkezi, kullanıcının kullanım iznine sahip olduğu ancak yönetim özelliklerine erişim izni vermediğini tespit ettiğinde G Suite’e bağlanmasını sağlar.

Yönetici Konsolunuzu Kişiselleştirin

Yönetici konsolu kontrol paneli, G Suite yönetici ekranında oturum açtıktan sonra gördüğünüz ilk sayfadır. Panoda çeşitli yönetici ayarlarını başlatan kontroller veya simgeler vardır ve araçlara, ortak yönetim görevlerine bağlantılar tanımlanmıştır.

Yönetici konsolunda ilk defa oturum açtığınızda, kontrol panelinde yalnızca birkaç kontrol veya simge görünür.

Görünen kontrolleri veya simgeleri, diğer kontroller menüsünden (alt ortadaki) kontrol paneline sürükleyip bırakarak kişiselleştirebilirsiniz. Daha sonra bu simgelere erişmeyi kolaylaştırır.

 

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir