"Enter"a basıp içeriğe geçin

G Suite üzerinde Domain Tanımlama ve MX Yapılandırması

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhaba,

Bu yazımızda mevcut G Suite yapımıza yeni bir alan adını tanımlama ve ilgili alan adı için MX kaydı yapılandırmasına değiniyor olacağız.

Öncelikle Admin paneli üzerinden Domains alanına giriş yapılır.

Açılan Domains alanı içerisinde Add/remove domains menüsüne giriş yapılır.

Açılan sayfa üzerinde sol üst köşede bulunan Add a Domain or a Domain Alias alanına menüsüne giriş yapılır.

Add a domain or a domain ailas alanında “Add another domain” seçilir ve Enter a Domain name alanına tanımlanacak domain alan bilgisi girilir ve Continue and Veriy Domain Ownership seçilir.

İlgili alan adının bize ait olduğunu doğrulamak için yapmamız gereken bir kaç işlem mevcut. İlgili işlemleri gerçekleştirebilmek için alan adımızın DNS serveri üzerinde aşağıdaki resimde belirtilen konfigurasyonları yapmamız gerekmektedir. İlgili alan adı içerisinde bir TXT dosyası oluşturup içerisine belirtilen verification kodu eklenmeildir. İşlem tamamlandıktan sonra biraz bekleyip Verify seçeneğini seçip doğrulama işlemini gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

Alan adı doğrulandıktan sonra eklenen alan adımızın yanında Verified bilgisinin geldiğini görebiliriz ancak MX kaydının yapılmadığı bilgisi mevcut. MX kaydını yapmak için bilgilendirme alanının üzerine tıklayalım.

Açılan sayfa üzerinde DNS doğrulama işleminde yaptığımız işlemin bir benzerini yapacağız. Bilgilendirme sayfası üzerinde çıkan MX bilgilerini yine dış DNS üzerinde MX kaydı olarak tanımlayalım.

İşlem bitince I have completed these steps seçeneğini seçerek ilerleyelim.

İşlem sonrasında Domains altında yeni eklenen alan adımızın Active duruma geldiğini göreceğiz.

İlgili alan adını kullanabilmek için, istediğimiz kullanıcı üzerine tıklayıp rename user alanını seçelim ve istediğimiz / yeni eklediğimiz alan adını seçebiliriz. Aynı şekilde tamamen değiştirmek istemezsek kullanıcı e posta bilgileri üzerine tıklanır ve email aliases olarak yeni alan isimli eposta bilgisi eklenir.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir