"Enter"a basıp içeriğe geçin

G Suite – Gruplar

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhaba,

G Suite üzerinde 3 tip grup oluşturulabilmektedir. Bunları örnekler ile ele almak gerekirse; şirketimizde A yöneticisi aşağıdaki şekilde grupların oluşturulmasını talep etmekte.

OurCompany: Şirketteki herkesin dahili bir posta listesi
Management: Tüm yöneticilerin ve yöneticilerin özel veya kısıtlı bir grubu
Sales: Satış organizasyonu, özellikle web pazarlama kampanyaları için halka açık bir e-posta listesi

Yönetici konsolumuz üzerinden, Groups menüsünü kullanıyoruz.

Sayfanın sağ alt köşesinde bulunan “Create a group” seçeneğine tıklıyoruz.

ilk satırımıza grubumuzun adını, ikinci alana grubumuzun mail adresini yazmamız gerekmektedir. Access Level’de 4 adet seçenek mevcut bunlar; Public, Team, Announcement-only ve Restricted’den oluşmaktadır.

Public – Bu gruba Onurbabur.net’deki herkes katılabilir, mesaj gönderebilir, üye listesini görüntüleyebilir ve arşivleri okuyabilir.

Team – Yalnızca yöneticiler yeni üyeleri davet edebilir, ancak onurbabur.net’teki herkes mesaj gönderebilir, üye listesini görüntüleyebilir ve arşivleri okuyabilir.

Announcement-only – Sadece yöneticiler mesaj gönderebilir ve üye listesini görebilir, ancak onurbabur.net’deki herkes arşivlere katılabilir ve okuyabilir.

Restricted – Sadece yöneticiler yeni üyeleri davet edebilir. Sadece üyeler mesaj gönderebilir, üye listesini görebilir ve arşivleri okuyabilir. Gruba gönderilen iletiler arama sonuçlarında görünmez.

 

alt kısımda bulunan;

Also allow anyone on the internet to post messages –  seçeneği ile gruba kurum dışından da mail alabileceğine dair yetki tanımlayabiliyoruz.

Add all users within onurbabur.net to this group – seçeneği ile Bu gruba onurbabur.net içindeki tüm kullanıcıları otomatik şekilde üye yapabiliyoruz.

İlgili yapılandırmaları gerçekleştirdikten sonra Create diyerek grubumuzu oluşturabiliriz.

 

 

Groups menüsü altında Add users to group seçeneğine tıklayarak aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde gruba üye edilecek kişilerin mail adreslerini yazarak üyeliklerini gerçekleştirebiliriz.

 

 

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir