"Enter"a basıp içeriğe geçin

Exchange Server Mailbox Taşıma İşlemi

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhaba,

Bu yazımızda kullanıcının mevcut mailboxının farklı bir DB’ye taşınma işlemini el alacağız. Mailbox neden taşınır? DB üzerinde yapılacak herhangi bir bakım, çalışma, DB’nin üzerinde bulunduğu diskte bakım ve problemlerde ilgili mailbox mevcut DB’den farklı bir DB üzerine taşınması gerekmektedir.

DB taşıma işlemini gerçekleştirebilemek için Exchange Admin Center arayüzü üzerinden, Recipients menüsünde bulunan mailboxes seçeneği altında bulunan kullanıcılarımız üzerinden gerçekleştirilir.

Taşımak istediğimiz kullanıcının profiline giriş yaptığımızda general sekmesi altında mevcut mailbox verilerinin hangi DB üzerinde tutulduğu bilgisi yer almaktadir.

Taşımak istediğimiz kullanıcıyı seçtikten sonra ekranın sağ alt köşesinde Move Mailbox -> seçeneği altında bulunan to another database seçeneği seçilir.

New local mailbox move ekranında New migration mailbox batch name başlığı altında yapmış olduğumuz işlem adına bir isim girmemiz istenmektedir. Burada herhangi bir isim girerek devam ediyoruz.

Move the primary mailbox and the archive mailbox if one exists seçeneği ile hem mailbox tutulacağı Primary Mailbox Database hem de Archive Database yeni oluşturmuş olduğumuz Mailbox Database üzerine taşımış oluruz.

Move primary mailbox only, without moving archive mailbox seçeneği ile sadece mailbox tutulacağı Primary Mailbox Database taşınmış olur. Archive Database varsayılan mailbox db üzerinde kalacaktır.

Move archive mailbox only, without moving primary mailbox seçeneği ile sadece mailbox Archive Database verilerini taşımış oluruz. Mailbox tutulacağı primary mailbox database default mailbox db üzerinde kalacaktır.

Ben eski DB mi sileceğim ve yeni oluşturacağım DB’ye bütün verilerimi taşıyacağım için ilk seçeneğimiz olan Move the primary mailbox and the archive mailbox if one exists seçeneğini seçiyorum. Hem DB hem Archive DB verilerini yeni database üzerine taşımış oluyorum. Target DB ve Target Archive DB’ler yanında bulunan browser seçeneği ile birlikte verilerimizin hangi DB üzerine taşınması gerektiğini belirliyoruz. DB’ler seçildikten sonra Next seçeneği ile birlikte bir sonraki menüye geçelim.

İşlem tamamlandığında iletilecek bilgi mailinin kime iletilmesi gerektiğini aşağıdaki şekilde Administrator olarak bırakıyorum. New diyerek işlemi başlatıyoruz.

İşlem başladığında Status alanında mevcut seknronizasyonun devam ettiği bilgisi gözükmektedir. Şuan veriler taşınmaktadır.

İşlem tamamlandıktan sonra Status alanı Completed olarak güncellenecektir.

Taşıma işlemi gerçekleştirdiğimiz kullanıcımızın özelliklerine baktığımızda depolandığı DB alanının güncellendiğini görebiliriz.

Aynı şekilde işlem tamamlandığına dair Administrator kullanıcısına mail gelmiştir.

 

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir